Żarnowiec - www.atom.edu.pl

Mieszkańcy  Choczewa, Gniewina i Mielna zabrali głos w sprawie elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu. W grudniu PGE podała trzy miejsca gdzie miałaby powstać pierwsza polska elektrownia jądrowa. Obecnie trwają konsultacje społeczne w sprawie wytypowanych lokalizacji.

Żarnowiec - www.atom.edu.pl

Inwestor elektrowni, czyli Polska Grupa Energetyczna, organizuje spotkania z mieszkańcami, na terenach których miałaby powstać elektrownia. W czwartek odbyły się rozmowy  z mieszkańcami gminy Choczewo o budowie siłowni w Lubiatowie. Dzień później rozmowy prowadzone były w gm. Gniewino, gdzie siłownia miałaby być zlokalizowana w Żarnowcu (miejsce rozpoczętej i nie dokończonej budowy elektrowni w latach osiemdziesiątych). Oba spotkania miały być poświęcone planom i konsekwencjom budowy elektrowni atomowej w Lubiatowie i Żarnowcu. Rozmowy potoczyły się jednak nie po myśli ekspertów PGE. – Na czwartkowym spotkaniu w Choczewie panował ogólny chaos, nikt nie chciał słuchać prelekcji, mieszkańcy wyrażali swój protest – mówi jeden z uczestników spotkania. – Sporo osób na tej sali nie przyszło rozmawiać, ale zaprotestować. Gdy wysuwamy argumenty, nikt nie chce tego słuchać. Stąd pomysł, żebyśmy kolejne spotkania robili bardziej w formule debat na konkretne tematy – tłumaczy Marcin Ciepliński z PGE Energia Jądrowa.

www.atom.edu.pl

W Gniewinie mieszkańcy byli bardziej opanowani na spotkaniu z przedstawicielami PGE. Nie było również  przedstawicieli organizacji ekologicznych. To jedyna lokalizacja, w której zainteresowani nie protestują. Zupełnie  inaczej wygląda sytuacja w gminie Mielno, która elektrowni kategorycznie nie chce. Tam zaprotestowali mieszkańcy, wójtowie, prezydenci Kołobrzegu i Koszalina, wojewoda, posłowie z Zachodniopomorskiego i wiceminister środowiska. Gąski w gminie Mielno są trzecią potencjalną lokalizacją elektrowni wskazaną przez PGE.

Rządowy plan zakłada wybudowanie przez PGE dwóch siłowni o łącznej mocy 6000 MW. PGE zakłada, że ostateczną lokalizację elektrowni atomowej poda przed końcem 2013 r. Zgodnie z harmonogramem spółki budowa miałaby ruszyć z początkiem 2016 r., a pierwszy reaktor miałby zostać uruchomiony przed końcem 2020 r.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.