fot. GK

„Chcemy być nowocześni” – czyli jak projektowaliśmy przedmioty codziennego użytku w czasach PRL-u. O tym możemy przekonać się oglądając niezwykłą wystawę w Muzeum Miasta Gdyni. Zobaczymy tam ponad dwieście  eksponatów.

W Muzeum Miasta Gdyni zobaczymy meble, ceramikę, przedmioty codziennego użytku,  tkaniny, plakaty, zdjęcia  i gadżety, które obrazują  polski design pół wieku temu.  Wystawa „Chcemy być nowocześni” to nie  tylko  prezentacja najważniejszych dokonań polskich projektantów z lat 1955-1968, ale także wycieczka do krainy wspomnień. Niektórzy z nas rozpoznają tam meble i przedmioty z domu naszych rodziców, dziadków, albo nasze własne. Naprawdę warto to zobaczyć.

fot. GK

– Chcemy pokazać jedynie te najlepsze, najbardziej atrakcyjne wizualnie projekty – wyjaśnia Anna Maga, kurator wystawy. – Nie przypominamy elementów wystroju wnętrz, które większość z nas dobrze zna, ale niezwykłe przedmioty, stworzone przez czołówkę polskich projektantów tworzących w tamtym czasie.

Wystawie towarzyszą inne imprezy i wydarzenia artystyczne.  10 lutego w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym odbyła się projekcja filmu „Poużywajmy sobie. Historia polskiego wzornictwa” Małgorzaty Olimpii Świderskiej. W najbliższych tygodniach odbędzie się kilkanaście spotkań, koncertów i wykładów nawiązujących tematem do sztuki i designu lat 50. i 60. w Polsce.

Wystawa w gdyńskim muzeum będzie czynna do 29 kwietnia.

Galeria

fot. GK

1 KOMENTARZ

  1. Warto zobaczyć. Dla wspomnień – na przykład model suszarki, którą każdy chyba miał kiedyś w domu. I dla świetnego polskiego wzornictwa tamtych lat: krzesła i fotele i dzisiaj chciałoby się mieć w domu. Polecam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.