fot. GK

Wielkie święto w Gdyni: 10 lutego rozpoczęły się  uroczystości urodzinowe, które potrwają 3 dni.  W tym czasie w Gdyni czekają nas zarówno oficjalne uroczystości, jak i liczne wydarzenia artystyczne i sportowe.

W ten weekend obchodzimy 86. urodziny Gdyni. 10 lutego 1926 r. Rada Ministrów nadała Gdyni prawa miejskie. Z tej okazji pracownicy Urzędu miasta zachęcają do wywieszania flag – Niech Gdynia wygląda w swój jubileusz odświętnie. Zachęcamy mieszkańców do wywieszania na swoich balkonach i przy oknach gdyńskich flag. Obchody 86. urodzin odbędą się nie tylko 10 lutego. W piątek o godz. 12.00 oficjalne uroczystości rozpoczęto złożeniem kwiatów na Płycie Marynarza Polskiego na Skwerze Kościuszki. Następnie odbyła się jubileuszowa gala, w której wzięło udział ponad cztery tysiące gdyńskich seniorów. Podczas gali prezydent Gdyni Wojciech Szczurek przekazał karty wypełnione wspomnieniami do Jubileuszowej Księgi Gdynian. Podobnie jak te sprzed 10 lat, trafią do skórą obitej skrzyni, w której znajduje się już ponad 300 opowieści, drzew genealogicznych, nagrań głosów przodków oraz fotografii sprzed lat. Niezwykłą księgę można oglądać do 26 lutego na wystawie w Muzeum Miasta Gdyni.

fot. GK

Jubileusz Gdyni, to liczne wystawy. W Muzeum Miasta Gdyni będzie wystawa „Chcemy być nowocześni. Polski design 1955-1968”. Na wystawie prezentowane będą między innymi meble, tkaniny, ceramika, szkło i plakaty. Wystawę będzie można oglądać do 29 kwietnia. W  siedzibie Towarzystwa Miłośników Gdyni (ul .Władysława IV 51) odbył się wernisaż wystawy prac Haliny Wasielke-Cieślak „Panorama Gdyni”, których treścią są panoramiczne widoki naszego miasta, fotografowane z różnych najwyższych budowli gdyńskich. Do Muzeum Miasta Gdyni wstęp będzie wolny. W swoje progi zapraszają również nader gościnnie i jubileuszowo: plenerowy skansen Muzeum Marynarki Wojennej oraz Gdyńskie Muzeum Motoryzacji.

11 lutego (sobota) do Gdyni przyjedzie twórca nordic walking – Marko Kantaneva z Finlandii. Aby wziąć udział w spotkaniu z gościem oraz w wyjątkowym rajdzie. 12 lutego odbędą się pierwsze z cyklu amatorskie zawody strzeleckie w konkurencji silhouette o Puchar Gdyni. Start o godzinie 10:30 na Parkurze Strzeleckim przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Gdyni. Ponadto  przechodniów może spotkać miła niespodzianka. Uczniowie z gdyńskich szkół oraz juniorzy Arki Gdynia częstować będą gorącą czekoladą. Ciepły napój będzie można otrzymać przy magistracie (al. Marsz. Piłsudskiego 52/54) oraz przy skrzyżowaniu ul. 10 Lutego i Świętojańskiej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.