fot. ep

Tradycyjnie w ostatnią niedzielę miesiąca odbywa się w Baninie msza święta z kaszubską liturgią słowa. Tak jest od listopada 2001 roku. Niedawno obchodzono właśnie X rocznicę tychże mszy, które w ciągu tego czasu były źródłem wielu znakomitych inicjatyw.

Pewnie najbardziej widoczną i jednocześnie angażującą najwięcej ludzi jest coroczna pielgrzymka do sanktuarium Królowej Kaszub w Sianowie. W bieżącym roku wyruszy ona również po raz 10 w dniu 14 lipca.

fot. ep

Często się zdarza, że kaszubskie msze ubogacane są przez śpiew chóralny lub inne elementy religijno-kulturowe. Najczęściej śpiewa na nich chór parafialny z Banina „Chòranka”, ale bywają także występy grup z dalszej okolicy. W ubiegłym roku gościł m.in. w Baninie chór „Strzelenka” z Tuchomia, także „Kapela Kazimierza” z Borzestowa oraz kapela „Bas” z Sierakowic, a w ostatnią niedzielę stycznia br. wystąpił chór „Polifonia”, który przybył z sąsiedniej parafii, tym razem z Przodkowa. Jest to czterogłosowy chór mieszany liczący 30 osób. Chór wykonał kilka kolęd. Szczególnie wymownie zabrzmiała kolęda kaszubska „Cëchô noc”. Parafianie nie szczędzili braw w podziękowaniu za piękny śpiew. Jednocześnie dyrygentka Katarzyna Zalewska obiecała, że chętnie wystąpi ponownie za jakiś czas w Baninie, tym razem już z większą ilością utworów w języku kaszubskim.
(ep)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.