fot. Marynarka Wojenna RP

Ponad 100 misji ekologicznych podczas 8-letniej pracy lotników morskich z Siemirowic. Załogi Bryz spędziły ponad 440 godzin w powietrzu, chroniąc nasze wybrzeże Morza Bałtyckiego.

W miniony wtorek załoga Bryzy wyposażonej w monitoring ekologiczny wykonała lot, którego celem była kontrola czystości wód w Polskiej Strefie Ekonomicznej na Bałtyku. To pierwsza w tym roku misja Bryzy na rzecz ochrony środowiska.

fot. Marynarka Wojenna RP

W trakcie lotu na pokładzie samolotu obecny był inspektor Urzędu Morskiego. Podczas takiego patrolu załoga samolotu może wykryć zanieczyszczenie na powierzchni wody, zlokalizować jego przyczynę oraz wykonać dokumentację pozwalającą na wszczęcie postępowania i wyciągnięcie konsekwencji wobec sprawcy zanieczyszczenia środowiska. Loty te mają zarówno charakter prewencyjny jak i interwencyjny, ponieważ lotnicy z Siemirowic utrzymują gotowość do wykonania monitoringu „na wezwanie”. Terminy i szczegóły realizacji misji ekologicznych ustalane są na bieżąco w porozumieniu z Urzędem Morskim.

Od listopada 2004 roku lotnicy morscy z Siemirowic zrealizowali ponad 100 takich misji. Patrolując czystość morza wzdłuż trasy o długości 100 000 km spędzili w powietrzu ponad 440 godzin.

Samoloty monitoringu ekologicznego powstały na bazie An-28 w wersji transportowej. Były to dwie pierwsze tego typu maszyny wyprodukowane w mieleckich zakładach lotniczych, które weszły do służby w lotnictwie Sił Zbrojnych. Ponad 23 lata temu lotnictwo Marynarki Wojennej było prekursorem we wdrażaniu na wyposażenie polskiej armii popularnego dzisiaj samolotu Bryza. W trakcie modernizacji tych maszyn w 2001 roku wyposażono je w radar obserwacji bocznej MSS-5000 oraz podkadłubowy skaner do pomiaru zanieczyszczeń na powierzchni wody. Samolot z numerem 0404 wyposażono także w dwa dodatkowe zbiorniki paliwa. Dzięki temu jego długotrwałość lotu wzrosła z 4 do 6 godzin. W grudniu 2008 roku maszyna z numerem burtowym 0405 otrzymała system umożliwiający automatyczną identyfikację jednostek pływających AIS. Początkowo po modernizacji ekologiczne Bryzy trafiły na lotnisko w Gdyni Babich Dołach gdzie pełniły służbę w 1. Dywizjonie Lotniczym, a po jego przeformowaniu w 28. Puckiej Eskadrze Lotniczej. Od listopada 2004 roku, po przebazowaniu na lotnisko w Siemirowicach, weszły na wyposażenie 30. Kaszubskiej Eskadry Lotniczej. Obecnie znajdują się one na wyposażeniu 44. Bazy Lotnictwa Morskiego.

Gdyńska Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej

fot. Marynarka Wojenna RP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.