fot. Urząd Morski Słupsk

Blisko 130 mln zł wyda Urząd Morski w Słupsku na ratowanie wojskowego poligonu w Wicku Morskim koło Ustki. Każdego roku morze zabiera  tam pas wybrzeża szerokości ponad 15 metrów. Fale pochłonęły już strzelnicę, kilka budynków i drogi. 

Jeżeli natychmiast nie rozpocznie się ratowanie wybrzeża, wkrótce nasi żołnierze nie będą mogli chwalić największym w Europie poligonem.  Dowódca usteckiego poligonu  jednym tchem wylicza co w ostatnich latach zabrało mu morze. – Jeszcze kilka lat temu w tym miejscu stał rząd wyrzutni rakietowych, była strzelnica i budynki. Teraz pozostały po nich jedynie resztki fundamentów. To jednak tylko mała część wojskowych strat – mówi płk Andrzej Witek, komendant Centralnego Poligonu Sił Powietrznych w Ustce.

Choć na ratunek polskiej armii powinno być może przyjść NATO, tym razem siły sojuszu zastąpi Ministerstwo Środowiska, które postanowiło ratować morski brzeg poligonu. Urząd Morski w Słupsku podpisał z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska umowę na dofinansowanie projektu.   – Tym razem w obronie poligonu stanie ministerstwo środowiska. Ta walka pochłonie 129 milionów złotych. 109 milionów to dofinansowanie unijne. Pozostałą część sfinansuje  nasz resort – mówi Stanisław Gawłowski, wiceminister środowiska. – Projekt zakłada ratowanie poligonu na czterech odcinakach o łącznej długości ponad  czterech i pół kilometra – wyjaśnia Tomasz Bobin, dyrektor Urzędu Morskiego w Słupsku. – Każdego roku morze zabiera z poligonu pas szerokości piętnastu metrów – dodaje.

Ratowanie poligonu opłaci się nie tylko armii ale także budżetowi państwa. Każdego roku na nadmorskim poligonie sił powietrznych ćwiczą armie wielu państwa NATO. Choć wojsko nie zdradza ile kosztuje wynajęcie poligonu na czas ćwiczeń, nieoficjalnie wiadomo, że rocznie poligon zarabia nawet kilkanaście milionów złotych.

fot. Urząd Morski Słupsk

Podobny wniosek Urząd Morski w Słupsku w zeszłym tygodniu złożył w sprawie ochrony brzegu Ustki i Rowów. Tutaj planowane jest wykonanie ostróg brzegowych, progów podwodnych, modułów siedliskowych oraz prac refulacyjnych. W Ustce konieczna jest  przebudowa opaski brzegowej. Całkowity koszt projektu to 160 mln zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.