www.sar.gov.pl

Kolejny najnowocześniejszy statek ratowniczy w Europie będzie służył morskim ratownikom od marca bieżącego roku. SAR 300 zastąpi jednostki ratownicze budowane jeszcze w latach siedemdziesiątych.

www.sar.gov.pl

Morscy ratownicy wyposażeni zostaną w trzeci i ostatni z bliźniaczych statków typu SAR 3000/III. Statek ratowniczy SAR 3000III, nazwany „Sztorm”, przekazany zostanie Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa w Gdyni w marcu bieżącego roku.

Długość całkowita statku wynosi niecałe 37 metrów, jednorazowo statek może pomieścić 150 osób (rozbitków). Statek przeznaczony jest do ratowania życia osób na morzu w każdych warunkach atmosferycznych. Oprócz podstawowych funkcji jakie wypełnia SAR 3000 ma za zadanie między innymi gasić pożar, holować mniejsze jednostki do 25 m, zasilać w energię elektryczną inne statki.

Dwa poprzednie statki Pasat i Orkan jak i nowy budowane zostały w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013. – Sztorm oraz dwie siostrzane jednostki Pasat i Orkan to najnowocześniejsze statki w całej Europie – mówi Mirosława Więckowska, rzecznik prasowy MSPiR w Gdyni. – Statek może też przebywać dłużej na morzu. Czas zwiększył się z sześciu godzin do pięciu dni – mówi Więckowska. – Osiąga też prędkość 24 węzłów, czyli o 15 więcej niż do tej pory. Wartość kontraktowa jednego SAR-a 3000 wynosi 38,9 mln. zł. Dofinansowanie z funduszu UE wynosi 33,1 mln,zł, pozostała kwota pochodzi z budżetu państwa. Bazą nowych jednostek będzie Hel, Ustka i Świnoujście.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.