fot. Artur Andrzej

Dzisiejsza sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego rozpocznie się z dokładnością do milionowych części sekundy. O godz. 11 na Sali im. Lecha Bądkowskiego zostanie uroczyście uruchomiony monitor, który będzie pomorskim radnym pokazywał czas odmierzany przez zegar pulsarowy – najdokładniejszy zegar świata.

fot. Artur Andrzej

Prezentacji zegara dokona jego pomysłodawca – dr Grzegorz Szychliński, zastępca dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska w Muzeum Zegarów Wieżowych. Tam właśnie, w wieży kościoła św. Katarzyny, znajduje się to niezwykle precyzyjne urządzenie. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego będzie czwartym miejscem na świecie, w którym będzie można regulować zegarki według najdokładniejszego zegara świata. Monitory zostały zainstalowane w gdańskiej świątyni, w Parlamencie Europejskim w Brukseli oraz w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym.

Prace nad budową tego nietypowego urządzenia trwały 2 lata, a jego budowę sfinansowały wspólnie: miasto Gdańsk, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Muzeum Historyczne Miasta Gdańska. Gdański zegar pulsarowy, znajdujący się na dachu kościoła św. Katarzyny, składa się z radioteleskopu wyposażonego w 16 anten, które odbierają sygnały od sześciu wytypowanych pulsarów. Sygnały z anten są wzmacniane i przetwarzane cyfrowo na system sekundowy. Natomiast druga część zegara, znajdująca się na poddaszu kościoła, składa się ze specjalnych serwerów, które przesyłają dane do internetu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.