Fot. sxc.hu

Wtorek to Dzień Dawcy Szpiku w Słupsku. Dawcą może zostać każda zdrowa osoba w wieku od 18 do 50 lat.

Wojewódzki Szpital w Słupsku zaprasza dziś w godz. 11.00-17.00 do Zespołu Poradni Specjalistycznych przy ulicy Jana Pawła II, do gabinetów nr 12 i 49 na pierwszym piętrze.

Fot. sxc.hu

To okazja, by zostać potencjalnym dawcą szpiku i być może uratować komuś życie. Wystarczy zgłosić się do poradni z dokumentem tożsamości oraz numerem PESEL i oddać kilka mililitrów krwi. Na blisko 38 mln mieszkańców Polski w Centralnym Rejestrze Niespokrewnionych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej zarejestrowanych jest jedynie ok. 35 tys. ochotników. Powodem tak małej liczby potencjalnych dawców najczęściej nie jest jednak brak chęci pomocy, ale niewiedza i strach, do których przyczyniają się nieprawdziwe informacje i mity narosłe wokół zabiegu przeszczepu.

Chory na białaczkę odruchowo poszukuje dawcy szpiku wśród rodziny. W praktyce jednak, zgodnie z prawami dziedziczenia, tylko co czwarty chory może otrzymać szpik od dawcy spokrewnionego. Dlatego tak ważna jest droga alternatywna w postaci rejestru dawców niespokrewnionych. Im większa liczba zarejestrowanych w bankach dawców, tym większa szansa na uratowanie czyjegoś życia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.