www.sxc.hu

 75 procent użytkowników sieci kupuje w sklepach internetowych. W zeszłym roku w internecie wydaliśmy rekordowe 16 mld złotych – wynika z raportu „E-commerce w Polsce w oczach internautów” przygotowanego przez firmę Gemius.

www.sxc.hu

Szeroki wybór, niskie ceny i oszczędność czasu powodują, że coraz chętniej korzystamy z ofert sklepów internetowych. Liczba e-konsumentów rośnie, a handel online rozwija się. Są przepisy prawne, które regulują ten rynek zakupów, nie brakuje jednak osób, które to prawo łamią. Do gdyńskich komisariatów praktycznie codziennie zgłaszają się osoby, które zostały oszukane przez internetowych przestępców. – Teraz, kiedy przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia, niejednokrotnie z wygody czy też z oszczędności czasu, wybieramy zakupy przez internet. Zabawki dla najmłodszych, kosmetyki dla najbliższych to tylko dwa przykłady z ostatniego dnia, za które zapłacili mieszkańcy Gdyni nie otrzymując ich w zamian – informuje Komenda Miejska Policji w Gdyni. W takim razie o czym warto wiedzieć kupując w sieci i na co zwrócić uwagę?

Gdyńscy policjanci apelują do osób robiących zakupy poprzez Internet o ostrożność. Oto kilka zasad, jak bezpiecznie kupować w sieci:

1. Przede wszystkim pamiętajmy, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego.

2. Nigdy nie kupujmy w sieci korzystając z komputera stojącego w kafejce internetowej. Tam najłatwiej o utratę poufnych danych. Używajmy tylko komputera domowego i zachowujmy całą korespondencję ze sprzedawcą. Jeśli ktoś nas oszuka, pozwoli to policji szybko go ująć.

3. Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych.

4. Przed zakupem w wirtualnym sklepie zasięgnijmy opinii o nim i sprawdźmy jego rzetelność. Można to zrobić u znajomych lub na forach internetowych. Zwracajmy też uwagę, czy sklep podaje swój adres i numer telefonu. Wtedy, w razie jakichkolwiek wątpliwości, możemy tam zadzwonić.

5. Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na początku adresu – literki „https”. Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze.

6. Gdy kupujemy na aukcji internetowej, przeczytajmy komentarze o sprzedającym. Brak komentarzy pozytywnych lub ich niewielka liczba powinny wzbudzić naszą szczególną czujność.

7. Otrzymując ofertę e-mailem nie korzystajmy z linków, na stronę sklepu wejdźmy wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy.

8. Zamawiając sprzęt zapytajmy, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi.

9. Kupując telefon komórkowy zapytajmy o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i „dokumentacji”.

10. Jeśli, mimo zachowania zasad ostrożności, dostaniemy zamiast zamówionego produktu np. puste pudełko, natychmiast zadzwońmy na Policję. Wtedy zapisana korespondencja i przesłana przez oszusta paczka będą stanowiły dowód przestępstwa.

Pamiętaj również, że internetowy sprzedawca ma 30 dni na zrealizowanie zamówienia. Można zwrócić towar bez podania powodu w terminie 10 dni od dnia jego otrzymania, ale tylko wtedy, gdy twoim kontrahentem jest przedsiębiorca. To prawo nie dotyczy aukcji, jednak przy formie zakupu „Kup teraz” mamy już prawo do zwrotu. Taka informacja o zwrocie powinna być umieszczona na stronie przedsiębiorcy, jeżeli jej nie ma to na zwrot jest 30 dni. Wadliwe towary można reklamować, masz na to 2 lata od zakupu.

Więcej informacji o prawach konsumentów można znaleźć na stronie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. O tym jak robić bezpiecznie e-zakupy za granicą informuje Europejskie Centrum Konsumenckie. Instytucje te razem z UOKiK wzięły udział we wspólnej akcji Nie daj się oskubać przed świętami – informującej o prawach internautów.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.