fot. gk

O tym, co ceni w Kaszubach, jak wpłynęły na jego życie i pomagają mu w codziennej pracy, opowiada w Gazecie Kaszubskiej pierwszy kaszubski premier RP – Donald Tusk.

fot. gk: Premier Donald Tusk w Lęborku podczas XII Zjazdu Kaszubów

Czy ma Pan na Kaszubach swoje magiczne miejsce, które szczególnie lubi Pan odwiedzać, aby się zrelaksować, wyhamować i złapać dystans do rozpędzonej rzeczywistości?

Właściwie całe Kaszuby są dla mnie takim miejscem, zwłaszcza teraz, kiedy patrzę na nie z perspektywy Warszawy, a coraz częściej także Brukseli. Wracam tu z radością i dobrze się tutaj czuję. Wiem, że mieszkający tu ludzie są pełni pomysłów, a więc nowocześni, a równocześnie przywiązani do tradycyjnych wartości. Taka postawa musi być inspirująca. Kiedy więc mogę, odwiedzam naszą krainę, od brzegu morza po Chmielno, Sierakowice, Brusy i Chojnice. Szczególnym miejscem są dla mnie Węsiory i tamtejsze kamienne kręgi. Przed laty związałem się bliżej z okolicami Sulęczyna i dobrze pamiętam te rozmowy i spotkania, w których powracała kaszubska tradycja i rozbrzmiewał kaszubski język. To były dobre chwile.

Jaki powinien być współczesny Kaszuba?

Nigdy nie uzurpuję sobie prawa do tego, by narzucać komukolwiek idealne wzory postaw czy sposobów postępowania. Ale mogę powiedzieć, że kiedy  patrzę na dzisiejsze Kaszuby, to są one bliskie moich marzeń. Widzę, jak dynamicznie się zmieniają, widzę tu często ludzi przedsiębiorczych, coraz lepiej wykształconych, którzy są otwarci na Europę i świat. I jednocześnie nie zapominają o sprawach być może najcenniejszych: swoim języku, rodzinie, wspólnocie. Czuję wtedy, że jestem wśród ludzi, którzy nie boją się przyszłości.

Jak daleko sięgają Pana kaszubskie korzenie?

To, że moja rodzina ma kaszubskie korzenie, uświadomił mi Lech Bądkowski, kiedy byłem już osobą dorosłą. Moi rodzice i dziadkowie żyli w Gdańsku. Ale nazwisko Tusk jest popularne na Kaszubach i wiele osób w naszym regionie przyznaje się do związków rodzinnych ze mną i moimi przodkami. Cieszę się z tego. Faktycznie przodkowie pochodzą z różnych stron Kaszub: Kielna, Sulmina, Cisowej i Kamienicy Szlacheckiej.

Czy ma Pan swoje ulubione kaszubskie specjały?

Żyjemy w czasach, w których nawet kuchnia podlega pewnemu ujednoliceniu. Pewnie dlatego, chociaż od czasu do czasu, lubimy szukać lokalnych smaków, próbujemy regionalnych potraw i dań. Jako kaszubskie danie kojarzy mi się zupa z suszonych owoców (brzadowa), także ryby – głównie śledź w śmietanie – i ziemniaki w mundurkach. Nie pogardzę też głównym daniem weselnym na Kaszubach, a więc gotowanym kurczakiem w specjalnej potrawce ze słodkiego sosu z rodzynkami i ryżem.

1 KOMENTARZ

 1. KOCHAM KASZUBY!!!
  WSPANIALA PRZYRODA,PRZEPIEKNE JEZIORA
  KASZUBY TO SZWAJCARIA KASZUBSKA
  Z WSPANIALYMI TRADYCJAMI,ZNAKOMITA KUCHNIA,
  Z PIEKNYMI KOBIETAMI
  KASZUBI SA BARDZO RODZINNI I PRZYWIAZANI DO SWOJEJ KULTURY
  I ZIEMI PIEKNEJ,JAK Z TYSIACA BAJEK

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.