www.wejherowo.pl

Na cmentarzu komunalnym w Wejherowie odrestaurowano trzy zabytkowe nagrobki, a wkrótce ruszy renowacja kolejnych. To niezwykle ważne symbole historii naszego miasta – mówią samorządowcy.

www.wejherowo.pl

Akcję ratowania zabytków zainicjował prezydent Wejherowa Krzysztof  Hildebrandt. Odrestaurowano trzy nagrobki, które znajdują się na starym cmentarzu przy ul. 3 Maja w Wejherowie. Grób Anastazego Karabasza – profesora Gimnazjum w Wejherowie, działacza niepodległościowego, Augustyna Dybowskiego – pierwszego burmistrza Wejherowa w odrodzonej Polsce oraz Augustyna Westphala – ostatniego komendanta „Gryfa Pomorskiego”. – Konserwacja tych trzech nagrobków nie jest przypadkowa – są to ważne zabytki dla historii miasta – mówi Anita Jaśkiewicz-Soja,  Miejski Konserwator Zabytków w Wejherowie.

Na starym cmentarzu pochowani są burmistrzowie, artyści, nauczyciele, duchowni, ale także ludzie walczący o niepodległość Polski. – To miejsce jest bardzo cenne, bo zachowana jest tu spora część historii naszego miasta – mówi prezydent Krzysztof Hildebrandt. Tutejszy cmentarz funkcjonował bowiem od początku XIX wieku (pierwsze pochówki były w 1823 r.) do późnych lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy to oficjalnie oddano do użytku nekropolię w Śmiechowie. – Cmentarz przy ul. 3 Maja znajduje się na terenie wpisanym do rejestru zabytków i wszystko, co znajduje się na tym terenie podlega uzgodnieniom z konserwatorem  – mówi Anita Jaśkiewicz-Sojak.  – Zabytkiem jest cały teren cmentarza, a uwagę należy zwrócić nie tylko na nagrobki, ale także na starodrzew, który podlega ochronie.

Z budżetu miasta na konserwację trzech nagrobków przeznaczono 15 tys. złotych. – Prace polegały na zabezpieczeniu zniszczonych powierzchni – mówi Izabela Huk-Malinowska, konserwator sztuki . – Nagrobki zostały umyte parą wodną, oczyszczone, uzupełnione ubytki zostały zrekonstruowane, wzmocnione i zaimpregnowane, a litery zrekonstruowane. Sam cmentarz jest niesamowity – to perełka architektury cmentarnej na terenie nie tylko Pomorza, ale całej Polski – dodaje. Były to pierwsze prace konserwacyjne prowadzone na tych zabytkach. Miasto planuje ratować 2-3 nagrobki rocznie.

Galeria

2 KOMENTARZE

  1. „Walcząc o przyszłośc narodu, trzeba się oprzeć o jego groby”.Jak powiedział pan Jerzy Waldorff popieram akcję jak najbardziej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.