fot. gk

Gospodarstwa rybackie rozpoczęły odławianie karpi na świąteczne stoły.  W tym roku musimy się jednak przygotować na to, że cena  świątecznego dania pójdzie w górę. Wszystko za sprawą wirusa  który zdziesiątkował ryby w wielu polskich hodowlach.

fot. gk: W Gdyni za 1 kg karpia zapłacimy obecnie 12 zł.

Choć do Świąt Bożego Narodzenia pozostały jeszcze trzy tygodnie, w gospodarstwach rybackich trwa właśnie najbardziej pracowity okres. Hodowcy ryb rozpoczęli bowiem odławianie karpi na świąteczne stoły. Zanim jednak karp trafi do naszej wanny najpierw musi przejść kilkutygodniową kwarantannę, jeszcze w gospodarstwie rybackim.

– To właśnie dzięki kilkutygodniowej głodówce i przymusowemu pobytowi w źródlanej wodzie, mięso karpi nie ma już zapachu mułu. Oczywiście ryby w tym czasie nie są już karmione – mówi Teodor Rudnik z Polskiego Związku Wędkarskiego.

fot. T. Rudnik: Gospodarstwo rybackie w Damnicy

Hodowcy zapewniają, że mimo długiej głodówki  ryby niewiele stracą na wadze.  W tym roku Polacy zjedzą w Wigilię ponad 25 tysięcy ton karpi. Niestety musimy się przygotować, że za kilogram tej ryby zapłacimy więcej niż rok temu – od 12 do 20 zł za kilogram. Wszystkiemu winna jest jednak nie tylko inflacja i podwyżki. Karpie w hodowlach zdziesiątkował w tym roku wirus KHV.

– Największe starty poniosły hodowle karpi na południu Polski. Hodowcom z północy kraju udało się przed groźnym wirusem obronić. Niestety KHV dziesiątkuje karpie w polskich hodowlach nie po raz pierwszy –  mówi ichtiolog Kornel Łabęcki. – Mimo, że wirus jest śmiertelny dla ryb, kupując karpia na święta nie musimy drżeć o własne życie – dla nas jest nieszkodliwy – dodaje.

Jak twierdzą fachowcy, idealny karp na świąteczny stół  powinien mieć złocisty kolor, jak najmniej łusek i wagę około dwóch kilogramów. Co ciekawe, aż 90 procent hodowanych przez cały rok karpi sprzedaje się  w ciągu kiku przedświątecznych dni. Tymczasem już dziś pierwsi klienci kupowali świąteczne karpie w gdyńskim Realu. Cena 11,99 za kg!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.