fot. sxc.hu

Biblioteka Miejska w Łebie uzyskała wysokie 22. miejsce w ogólnopolskim rankingu bibliotek w gminach, które mają mniej niż 15 tys. mieszkańców, przygotowanym po raz pierwszy przez Rzeczpospolitą we współpracy z Instytutem Książki.

fot. sxc.hu

W łebskiej bibliotece pracują trzy osoby w tym dyrektor. Organizowane są wydarzenia kulturalne oraz spotkania z autorami. W sezonie, gdy kurort odwiedza wielu turystów, placówka pracuje dłużej niż zwykle, aby zaspokoić głód czytelniczy plażowiczów. Funkcjonuje w niej także kafejka internetowa.

Najwyższą pozycję wśród placówek z województwa pomorskiego, zajęła biblioteka w Człuchowie, którą sklasyfikowano na trzecim miejscu.

– Przygotowując zestawienie, wysłaliśmy ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast mających mniej niż 15 tys. mieszkańców – tłumaczą twórcy rankingu. Odpowiedziało ponad 600 placówek, w tym biblioteka w Łebie. Punkty, można było uzyskać za to ile godzin tygodniowo jest czynna biblioteka, wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 100 mieszkańców, nowe książki zakupione w 2010 r. czy pozyskane przez bibliotekę środki pozabudżetowe. Pod uwagę brano także dostępne dla czytelników tytuły prasowe, dostępność Internetu dla czytelników, działające przy bibliotece kółka czytelnicze, artystyczne, literackie etc. oraz posiadanie strony internetowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.