Fot. GK. Okolice Parchowa

Na Pojezierzu Kaszubskim  prawdziwym hitem turystycznym ostatnich lat stała się  „Szwajcaria Kaszubska”. Jej nazwę pierwsi turyści poznali już 110 lat temu. Wymyślił ją ksiądz z Pelplina.

Fot. GK. Okolice Parchowa

To będzie hit tegorocznego sezonu turystycznego na Pomorzu – mówią właściciele domów letniskowych na Kaszubach. – Mamy bardzo dużo rezerwacji na lato i niewiele wolnych miejsc – mówi właścicielka  domu letniskowego w Sulęczynie. – Wszyscy pytają czy miejscowość leży w Szwajcarii Kaszubskiej, a my odpowiadamy, że w samym środku – dodaje.  To bez wątpienia najbardziej malownicza część Kaszub. Pierwotnie nazywano tak okolice Kartuz. Dziś Szwajcarią Kaszubską określa się zazwyczaj cały powiat kartuski oraz część kościerskiego i bytowskiego.

Ta przepiękna kraina sięga od granic gminy Parchowo na wschodzie – do Żukowa na zachodzie, oraz od Kamienicy Królewskiej i Mirachowa na północy – po Kościerzynę na południu. Badacze dowodzą, że nazwa Szwajcaria Kaszubska pojawiła się już pod koniec XIX w. Pierwszym, który jej użył miał być ks. Jakub Fankidejski, piszący o Kaszubach i Kociewiu.  W latach 1880-1902 pisał on Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego (słownik opracował tylko do litery „L”). Po 1900 r. nazwy tej zaczęli używać także Niemcy : Die Kassubische Schweiz. Już w latach 30., dzięki polskim i niemieckim przewodnikom turystycznym, określenie znane było w całej Europie.

Fot. GK. Okolice Chmielna

Kaszubi mieszkający w „Szwajcarii” nauczyli się  żyć z turystyki. Szczególnie w ostatnich latach powstały tu  liczne pensjonaty, hotele, nowe kąpieliska i zaplecze gastronomiczne. Jak grzyby po deszczu pojawiły się gospodarstwa agroturystyczne, domy letniskowe, stadniny koni, przystanie kajakowe i przyzwoite pola biwakowe i namiotowe.

Fot. GK. Jamno, jezioro Żukowskie

1 KOMENTARZ

  1. Powstają nawet portale Internetowe, które nawiązują do tematyki Szwajcarii Kaszubskiej. Przykładowo na portalu http://www.szwajcaria-kaszubska.pl można tam umieszczać własne teksty dotyczące tras turystycznych zarówno pieszych, rowerowych, narciarskich jak i wodnych. Jeżeli są na odpowiednim poziomie zostaną tam opublikowane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.