fot. gk: Sztorm dotarł na nasze wybrzeże

Na Bałtyku szaleje sztorm, którego siła może osiągać 11 stopni w skali Beauforta. Europa północna znalazła się pod wpływem głębokiego niżu z centrum nad Skandynawią. Także do Polski z zachodu napływa polarno-morskie powietrze.

fot. gk: Sztorm dotarł na nasze wybrzeże

W niedzielę pogodnie będzie tylko na południu kraju, w pozostałych rejonach Polski synoptycy spodziewają się opadów deszczu i bardzo silnego wiatru. W niedzielę na Pomorzu spodziewać się należy deszczu,  będzie również wiał silny wiatr w porywach osiągający 70-90 km/h. Zapowiadany huragan jednak nas ominął. Jak na koniec listopada, jest jednak ciepło – 8 st. C w Trójmieście i na Kaszubach.

fot. gk: Rowy. W portach schroniły się wszystkie kutry i łodzie rybackie

Tymczasem w Europie Północnej wieje bardzo silny wiatr już od kilku dni. Szkoci zmagają się z podmuchami 154 km/h i deszczem, które powodują liczne utrudnienia w komunikacji. Berit, głęboki niż, któremu towarzyszy wiatr o sile huraganu, szaleje na Morzu Północnym – miejscami osiągał 12 stopni w skali Beauforta. W Norwegii, w nocy z piątku na sobotę, spowodował wiele zniszczeń. sztormem sięgającym i wiatrem, który może urosnąć do miana huraganu.

Również w Szkocji opady deszczu były  duże. Głównie z ich powodu w kraju wystąpiły liczne utrudnienia w komunikacji – pozamykano mosty i drogi, odwołano rejsy. Jeszcze do niedzielnego południa wiatr w niektórych częściach Szkocji ma osiągać nawet 128 km/h.

– Na Lofotach, archipelagu na Morzu Norweskim, nawałnica była największa. Zniszczonych zostało kilka budynków. Padło tam również kilka rekordów dotyczących głównie poziomu wód w rzekach i prędkości wiatru – powiedział serwisowi yr.no Magnar Reistad, badacz z Norweskiego Instytutu Meteorologicznego w Bergen. Na nagraniu filmowym zarejestrowano obraz domów przesuwanych przez wzburzoną wiatrem falę powodziową. Wysokość fal, sięgająca 30 metrów, najwyższa na Morzu Północnym od 50 lat, doprowadziła do zamknięcia kilku platform wiertniczych. Wiatr wiał z prędkością huraganu m.in. w Nordoyan Fyr.

1 KOMENTARZ

  1. Promy te co do Szwecji płyną też w portach stoją. Mozna sobie zobaczyć w kamerkę albo poczytać kiedy ruszą. Promy24.com mają aktualne informacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.