Dar Młodzieży ma dwóch właścicieli? Spór o to, do kogo należy żaglowiec toczy się pomiędzy Ministerstwem Infrastruktury  i Akademią Morską w Gdyni. Jednak sąd odroczył sprawę aż do kwietnia.

fot. gk

Darem Młodzieży od 30 lat zajmuje się Akademia Morska jednak środki na fregatę wyłożył Skarb Państwa. Uczelnia uważa, że cały majątek przeszedł na jej rzecz, powołując się na ustawę uwłaszczeniową z 1990 roku. Ministerstwo Infrastruktury zalicza Dar Młodzieży do dóbr narodowych, dlatego nie chce zgodzić się aby miał innego właściciela. Mieć w posiadaniu taką jednostkę pływającą to prestiż, którego ani jedna ani druga strona nie chce się pozbyć. O tym do kogo należy ta piękna jednostka miał zdecydować Sąd Okręgowy w Warszawie, jednak we wtorek nie wydał orzeczenia.   Rozprawa została odroczona do 12 kwietnia przyszłego roku, bo nie stawił się świadek.

Fregata kosztuje rocznie Akademię Morską i Ministerstwo 5 mln złotych. Na jej pokładzie przeszkolono ponad 16 tysięcy studentów morskich uczelni z Gdyni i Szczecina, średnich szkół morskich oraz zagranicznych uczelni. Od uroczystego podniesienia bandery w 1982 roku odwiedził prawie 600 portów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.