fot. nadesłana

Jubileuszowy, czyli piąty Festiwal Kaszubskiego Humoru „Szport mùszi bëc” bez wątpienia okazał się najbardziej udany po każdym względem.

Przede wszystkim było aż pięćdziesiąt prezentacji, mimo że wprowadzono regulaminowe ograniczenie, na mocy którego jedna szkoła lub instytucja może wystawić tylko jednego solistę i (lub) zespół w danej kategorii. Jest to efekt rosnącego zainteresowania festiwalem. W tym roku, choć tradycyjnie również najwięcej było uczestników z powiatu kartuskiego, to jednak przybyli też uczniowie z powiatów kościerskiego, wejherowskiego i puckiego.

fot. archiwum

Pierwszy festiwal odbył się z inicjatywy działaczy Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Baninie w Karczemkach (gmina Szemud). Członkiem oddziału była dyrektor szkoły, Katarzyna Miąskowska. Po jej wyjeździe do Szkocji, festiwal przeniesiono do największej placówki szkolnej w Kartuzach. Tam z kolei szefem Rady Rodziców jest Marek Serkowski również związany z banińskim partem. To głównie dzięki jego organizacyjnym zabiegom udaje się z coraz większym powodzeniem realizować ideowe założenia imprezy.

– Nam przede wszystkim chodziło o to, by z dzieci i młodzież z całego regionu mogła w lekki sposób uczyć się języka kaszubskiego poprzez dobry i szlachetny humor Kaszubów.  Poza tym chcieliśmy zaproponować piękną, a zwłaszcza wesołą, kaszubską imprezę mieszkańcom największego kartuskiego osiedla, którzy w stu procentach są Kaszubami. Obecność bardzo aktywnie działających osób związanych z tą placówką i jednocześnie naszym oddziałem, taką szansę nam umożliwiła – podkreśla Eugeniusz Pryczkowski, wiceprezes ZKP w Baninie, który jest jednocześnie konferansjerem festiwali.

fot. archiwum

Działania te wydatnie wspiera dyrektor Zespołu Szkół nr 2, Anna Okrój, która przywitała wszystkich festiwalowych gości. Wśród nich była burmistrz Kartuz Mirosława Lehman, przewodniczący Rady Gminy Kartuzy Ryszard Duszyński, radni Gminy Żukowo Albin Bychowski (do niedawna burmistrz) i Witold Szmidtke (prezes ZKP w Baninie), Hubert Hoppe z ZKP Kartuzy i Leon Brylowski – Towarzystwo Miłośników Kartuz.  Wszyscy znakomicie bawili się w czasie bardzo udanych prezentacji.

– Najważniejszy jest język kaszubski. Trzeba zrobić wszystko, by na nowo zaistniał on także w kaszubskich domach. Ta inicjatywa pokazuje, że wszystko jest możliwe – podkreślał red. Mariusz Szmidka, który przewodniczył obradom jury. Towarzyszyły mu red. Magdalena Kropidłowska – znana kaszubska recytatorka oraz poetka i nauczycielka kaszubskiego, Elżbieta Bugajna.

Atmosfera festiwalu najlepiej potwierdziła, że młodzież interesuje się rodzimym językiem. Sięgano głównie do najnowszej twórczości. Sporo recytacji opartych było także o autorskie teksty. Znakomite wrażenie wywarły również występy muzyczne. Wystąpiły „Kartësczé zwónczi”, które zaprezentowały blok nowych piosenek z tekstami Marka Serkowskiego i muzyką Mieczysława Kilarskiego. Ten artystyczny duet zapowiada się bardzo interesująco. Prawdopodobnie już niebawem będziemy mogli usłyszeć niejedno ich wspólne dzieło w języku kaszubskim. Na scenie wystąpiły też w znacznie odmłodzonym składzie „Spiéwné kwiôtczi” z Banina, a pod koniec festiwalu zaprezentowała się „Młodzëzna” z najnowszymi utworami kaszubskimi. Wystąpił też duet „Hakuna Matata”.

(jd)

fot. archiwum

Wyniki

 • Kat. przedszkolna: 1. Filip Kąkol, 2. Filip Markowksi (obaj z Dzierżążna)
 • Kat. I-III: 1. Magdalena Malotka – Trzebiatowska (Dzierżążno), 2. Wiktoria Serkowska (SP nr 5 Kartuzy), 3.Kacper Wandtke (Miszewo), wyr. Natalia lejk (Kolonia)
 • Zespoły: 1. SP nr 9 w Rumi, 2. SP w Miszewie, 3. SP w Prokowie.
 • Kat. IV-VI: 1. Krzysztof Czaja (Borzestowo), 2.Mateusz Dampc (Czeczewo), 3.Alicja Szmidka (SP nr 5 Kartuzy), wyr. Przemysław Ksionsek (Szopa).
 • Zespoły: 1.„Wolinki” (SP Borcz), 2. „A jenë jo” (SP Miszewo), 3. „Mariczné bùksë” (SP n5 Kartuzy).
 • Gimnazja: 1. Janusz Pryczkowski (Staniszewo), 2. Krzysztof Radtke (Starzyno), 3.Paulina Warmowska (nr 1 w Kartuzach).
 • Zespoły: 1. Zespół z Leźna, 2. Kabaret „Grot” (Wielki Podleś).
 • Kat. ponadgimnazjalna: 1. Monika Lidzbarska (I LO w Wejherowie), 2. Monika Zalewska ZSP w Somoninie), 3. Karolina Klajna (ZSZiO w Kartuzach).
 • Zespoły: 1. „A Matizernoga” (ZKP w Baninie), 2.”Chłop i baba” (ZSP w Somininie).
 • Grand Prix: Janusz Pryczkowski

 Sponsorzy:

Przewozy Autobusowe „Gryf”, Firma Budowlana „Wroński” z Leszna, Prywatny Zakład Gazownictwa w Łapalicach, Kaszubskie Centrum Gazownictwa w Kobysewie, Firma Handlowa „Patryk” z Kartuz, Firma „Chmurzyński” z Borowca, firma Janca, Hurtownia spożywcza Agawa, Galeria Neubauer z Kartuz.

1 KOMENTARZ

 1. W Grupie gimnazjalnej na drugim miejscu było karno Antoniego z Gimnazjum nr 1 w Kartuzach.
  Proszę o poprawienie błędu :)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.