fot. archiwum

Miasto Sopot postanowiło uhonorować  wybitnego artystę Krzysztofa  Komedę, nadając jego imię jednej z alejek w Parku Północnym. Muzyk swoją karierę rozpoczął własnie w Trójmieście.

fot. archiwum

Miasto Sopot postanowiło w ten sposób uhonorować tego kompozytora i pianistę jazzowego z okazji przypadającej na ten rok jego 80 rocznicy urodzin. Komeda był jednym z prekursorów Polskiej muzyki jazzowej. Jego kariera na dobre rozpoczęła się właśnie w Sopocie, w trakcie festiwalu jazzowego w 1956 r., gdzie wystąpił wespół z Jerzym Grzewińskim. W tym samym roku przybrał pseudonim sceniczny „ Komeda” oraz założył wraz z Janem Ptaszynem Wróblewskim i Jerzym Milanem- słynny zespól Komeda Sextet, a w dalszych etapach kariery Komeda Quintet i Komeda Quartet.. Rok później ponowie pojawił się w Sopocie na występie określanym przez wielu krytyków jako przełomowy dla polskiej kultury w okresie odwilży październikowej.

W początkach lat 60 rozpoczęła się Jego przygoda z muzyka filmową. Do najsłynniejszych jego osiągnięć na tym polu należy uznać skomponowanie ścieżki do obrazu Romana Polańskiego „ Nóź w wodzie” oraz przede wszystkim słynna kołysankę z filmu „ Dziecko Rosemary”. Twórczość „ Chopina Polskiego Jazzu”-jak często określa się tego artystę, stała się inspiracją dla wielu krajowych i zagranicznych muzyków, pomagając również Sopockiemu festiwalowi w zbudowaniu pozycji symbolu zmian dokonanych w rodzimej muzyce w trudnych czasach komunizmu.

Uroczystość nadania imienia K. Komedy alejce ciągnącej się od Alei im. Agnieszki Osieckiej wzdłuż ulicy Powstańców Warszawskich w Parku Północnym, odbędzie się w sobotę, 29 października br. o godzinie 12.00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.