fot. nadesłane

W dniu 22 października 2011 roku członkowie i sympatycy lęborskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego uroczyście świętowali 40-lecie działalności. Jubileusz uświetnili licznie przybyli goście, którzy składali życzenia kolejnych owocnych lat pracy lęborskim Kaszubom.

Uroczystość rozpoczęła się od wspólnej modlitwy. Mszę świętą w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Lęborku odprawił ojciec Janusz Jędryszek, franciszkanin, zaprzyjaźniony z oddziałem opiekun społeczności kaszubskiej w Lęborku. Ewangelię w języku kaszubskim odczytał opiekun duszpasterstwa Kaszubów – ksiądz Alfons Formela z Bożegopola Wielkiego. Oprawę muzyczną mszy świętej zapewnił Kaszubski Zespół Regionalny LEVINO z Lęborka wraz z organistą, Panem Janem Formelą, założycielem i poprzednim kierownikiem zespołu.

fot. nadesłane

Ojciec Janusz rozpoczął homilię od przypomnienia starego kaszubskiego zwyczaju. Ksiądz rozpoczyna kazanie od zażycia tabaki, potem przekazuje tabakierę wiernym z powiedzeniem „Chcemë le so zażëc!”. Tabakiera krąży po kościele tak długo, jak długo wierni chcą „zażëc” i słuchać kazania – wraca do księdza, gdy wierni mają już dość słuchania. Tym razem uczestniczący we mszy świętej bardzo wzdrygali się przed oddaniem tabakiery księdzu – z przyjemnością słuchali wspomnień o działalności ZKP w Lęborku…

>>>> Przewiń do galerii zdjęć >>>>

Trudno nie słuchać z zapartym tchem takich wspomnień jak rozpoczęcie współpracy z lęborskimi Kaszubami w 1980 r. – była to pierwsza parafia nowo wyświęconego franciszkanina; pierwszy kaszubski żłobek bożonarodzeniowy w lęborskim kościele św. Jakuba Apostoła; działalność grupy teatralnej, wystawiającej sztuki teatralne, za które autor Stefan Fikus i reżyser o. Janusz Jędryszek otrzymali prestiżową nagrodą STOLEM’81.; piesze pielgrzymki do kaszubskiego sanktuarium w Sianowie – jak bardzo się inni Kaszubi „dziwowali”, że w 1982 r. „bose antki z Lęborka” przyszły do „kaszubskiego Sianowa” jako pierwsza pielgrzymka w historii sianowskiego kościoła…

W pewnym momencie ojciec Janusz poprosił o zwrot tabakiery, aby zakończyć kazanie… Po mszy świętej uroczystości przeniosły się do świetlicy lęborskiego oddziału ZKP.

Życzenia lęborskiemu Oddziałowi złożyli szanowni goście: m.in. oddziały w Linii, Wierzchucinie, Redzie, Słupsku; Regionalny Zespół Kaszubski LEVINO; burmistrz Lęborka Witold Namyślak, który odczytał list gratulacyjny skierowany do członków ZKP; starosta lęborski Wiktor Tyburski, którzy życzył Oddziałowi intensywnej działalności w najbliższych latach oraz rozwijania się do kolejnego „prawdziwego” jubileuszu – 50-lecia działalności; prezes ZKP Łukasz Grzędzicki, który uhonorował osoby zaangażowane w działalność ZKP oraz przygotowanie tegorocznego Zjazdu Kaszubów w Lęborku – Panią Reginę Szczupaczyńską (byłą Sekretarz Generalną ZKP, menedżera Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Lęborska), Pana Michała Szczupaczyńskiego (członka Zarządu Głównego ZKP, głównego łącznika pomiędzy władzami miasta a władzami ZKP), Pana Ryszarda Wentę (Wicestarostę Lęborskiego, byłego Prezesa Oddziału), Pana Wiktora Tyburskiego (Starostę Lęborskiego), Pana Witolda Namyślaka (Burmistrza Miasta Lęborka, który zgodził się zorganizować Zjazd Kaszubów w trudnym czasie po wyborach samorządowych), Pana Kazimierza Szwedę (Prezesa Oddziału ZKP).

Posiłek rozpoczyna się od modlitwy – ojciec Janusz pobłogosławił posiłek i zebranych kaszubską modlitwą „Bòże pòmagôj”, którą papież Jan Paweł II zwracał się do Kaszubów. Następnie Prezes Oddziału Kazimierz Szweda wręczył 40 osobom dyplomy uznania za zaangażowanie i osobisty wkład w działalność ZKP. Uroczystość jubileuszową uświetnił żywiołowymi wykonaniami kaszubskich piosenek Zespół LEVINO.

Z historii powstania ZKP w Lęborku…

Historia ziemi lęborskiej jest skomplikowana, więc i historia Kaszubów w Lęborku jest zawiła… Na skutek zawirowań historycznych w 1945 roku Lębork wrócił do Polski po 123 latach nadzoru pruskiego nad tymi ziemiami. Mieszkańcami Lęborka i okolic są potomkowie pierwszych mieszkańców tych ziem – Kaszubów. Po drugiej wojnie światowej, do poniemieckiego Lęborka, ściągnęli nowi mieszkańcy – z Kresów wschodnich, Litwy, Ukrainy, centralnej Polski. Wśród mieszkańców powiatu lęborskiego znalazło się również wielu Kaszubów przybyłych z sąsiednich powiatów: wejherowskiego, puckiego czy kartuskiego. W latach 60-tych lęborczanie pragnący kultywować tradycje kaszubskie i należeć do Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego (ZKP) byli przyjmowani do Oddziału ZKP w Gdańsku.

W 1971 roku 25 Kaszubów spowodowało powołanie przez Zarząd Główny ZKP lęborskiego koła funkcjonującego organizacyjnie przy Oddziale Gdańskim. Pierwszym prezesem Koła został Stefan Fikus – pasjonat kaszubszczyzny, pisarz i malarz, znawca dziejów Luzina i Ziemi Lęborskiej, natomiast opiekunem Koła – Lech Bądkowski. Koło działało nielegalnie, władze polityczne i administracyjne wyszukiwały coraz to nowe przeszkody w rejestracji, co nie przeszkodziło w „powołaniu” w 1971 roku „na papierze” koła konkurencyjnego, tego właściwego – nie zarejestrował go jednak Zarząd Główny ZKP.

Mimo formalnych kłopotów 1 października 1975 roku Zarząd Główny ZKP powołuje odrębny Oddział Zrzeszenia w Lęborku liczący 34 członków, którego prezesem został Stefan Fikus. Ówczesne władze lęborskie odmawiały rejestracji również oddziałowi.  Oficjalna rejestracja lęborskiego Oddziału ZKP nastąpiła dopiero 27 marca 1981 roku, po 10 latach od powstania Zrzeszenia, dzięki powstaniu „Solidarności”.

Prezesami byli: Stefan Fikus (1971-1986), Ryszard Wenta (1986-1995), Franciszek Szczypior (1995-2001), Kazimierz Muczyński (2001-2007). Od 2007 r. Prezesem Oddziału jest Kazimierz Szweda.

Nadesłała: Katarzyna Dampc -Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Oddział w Lęborku

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.