fot. UM Grudziądz

Od tej pory w godzinę będzie można pokonać trasę z Gdańska do Torunia. Kolejny, północny odcinek autostrady A1 został otwarty w piątek. To dodatkowe 62 kilometry pomiędzy Nowymi Marzami  i Czerniewicami.

Budowa kujawsko-pomorskiego odcinka autostrady, to duże przedsięwzięcie, jeden z największych projektów drogowych w Europie. Przy budowie zatrudnionych było nawet 4,5 tysiąca osób . Wykorzystywano 500 maszyn i tyle samo aut transportowych. W ramach kontraktu wykonano 10 mln m3 robót ziemnych, wyprodukowano 300 tys. m3 betonów oraz położono 1,3 mln ton mieszanek bitumicznych.

fot. UM Grudziądz

Przy realizacji drugiego etapu budowy autostrady A1 wykonano dwa duże mosty rzeczne, który jeden z nich jest najdłuższym mostem w kraju. To most na Wiśle pod Grudziądzem, mierzy prawie 2 kilometry oraz posiada najdłuższe, bo 180-metrowe przęsło rozpostarte na podporach zanurzonych w nurcie rzeki.

Wzdłuż nowego odcinka autostrady dla podróżnych udostępnione zostaną cztery pary miejsc obsługi, które wyposażone są w parkingi, toalety, miejsca piknikowe. Są nimi: Malankowo, Drzonowo, Nowy Dwór i Nowa Wieś. Na terenie MOP (miejsca obsługi podróżnych) w Malankowie już niedługo otwarta zostanie stacja paliw Lotos, a w przyszłym roku restauracja McDonald’s.

Pobór opłat na autostradzie odbywać się będzie w systemie zamkniętym, czyli  na końcu przejechanego odcinka. Opłata uzależniona jest od kategorii pojazdu i przejechanych kilometrów. Przez trzy miesiące przejazd na nowo oddanych odcinkach będzie bezpłatny. Po okresie promocyjnym, przejazd 152-km odcinkiem z Gdańska do Torunia będzie kosztował 29,90 złotych (pojazdy osobowe).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.