Fot. D.Petrykowska

Wyższa Hanzeatycka Szkoła Zarządzania w Słupsku wsparła renowację polskiego pomnika na cmentarzu  Rossa w Wilnie. Słynna nekropolia na Litwie jest od 250 lat  miejscem spoczynku najwybitniejszych Polaków.

Fot. D.Petrykowska/ Cmentarz Rossa w Wilnie

Cmentarz Rossa  to prawdziwa skarbnica pamiątek kultury polskiej w Wilnie. obok warszawskich Powązek i krakowskiego cmentarza Rakowickiego to najważniejsza polska nekropolia. Bezsprzecznie jest dziś także jedną z ważnych atrakcji turystycznych Wilna. Jednak wiele nagrobków jest w opłakanym stanie.  Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą już od kilku lat zabiega o pozyskanie funduszy na ich renowację. W tym roku odnowiono sześć pomników za kilkadziesiąt tysięcy złotych. Na odnowienie jednego z nich pieniądze  przekazała  WHSZ w Słupsku

– Część naszej kadry naukowej, to ludzie pochodzący z Wilna. Gdy podczas wycieczki na Litwę odwiedziliśmy Rossę, zobaczyliśmy jak wiele nagrobków jest w złym stanie. Chcieliśmy pomóc w odnowieniu choćby kilku z nich, a na razie udało nam się zebrać środki na renowację jednego  – mówi dr Antoni Szreder, rektor WHSZ, który z pochodzenia jest Kaszubem.  

Dzięki wsparciu słupskiej uczelni odnowiono pomnik Julii Kazimiery z Moszczyńskich Maciejewiczowej, która była założycielką szkoły handlowej w Wilnie i współzałożycielką słynnego wileńskiego gimnazjum żeńskiego im. Elizy Orzeszkowej.

Antoni Szreder deklaruje, że będzie prosił  słupskie instytucje i firmy, aby przyłączyły się  do akcji pomocy Społecznemu Komitetowi Opieki nad Starą Rossą w Wilnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.