fot. nadesłane

W kablowej i internetowej Telewizji Teletronik ( www.teletronik.tv) od prawie roku można oglądać lekcje języka kaszubskiego o tytule „Spiéwné ùczbë”. Występują w nich zespoły z Banina: „Spiéwné kwiôtczi”, które jednocześnie zainspirowały nazwę całego cyklu, oraz „Młodzëzna”.

W ostatnim odcinku członek Zarządu O/ZKP w Baninie, Dariusz Labudda, mówił w wywiadzie (jest to stały element każdej lekcji) o aktywności Oddziału ZKP w Baninie na niwie muzycznej. Podkreślił też rolę trzeciego zespołu „Kaszëbsczé nótczi”, który działa – podobnie jak dwa pierwsze – pod skrzydłami oddziału.

fot. nadesłane

Próby zespołu odbywają się regularnie od ponad roku w Szkole Podstawowej im. Jana Trepczyka w Miszewie. Z uczniów tej szkoły rekrutuje się znaczna większość członków grupy. Są także pojedynczy uczniowie z Banina oraz Chwaszczyna. Zajęcia prowadzą Krystyna i Katarzyna Zalewskie. Kierownikiem zespołu jest Elżbieta Pryczkowska – nauczycielka języka kaszubskiego w tejże placówce.

W bieżącym roku oddział ZKP w Baninie otrzymał dofinansowanie z projektu unijnego na komplet strojów kaszubskich dla zespołu. Dzięki temu zakupiono 24 stroje. Również grant ten zakładał zakup strojów dla zespołu „Kaszëbczi” z Chwaszczyna. Aktualnie stroje te są wykonywane w Chełmnie. 16 października będzie uroczysta prezentacja obu zespołów na Sali Kultury w Baninie. Spotkanie połączone jest z promocją książki „Norbertańska siła Kaszub”.

Partnerem ZKP Banino w realizacji grantu jest przedsiębiorca, Dariusz Labudda z Banina. Kończy on akurat budowę kaszubskiej restauracji w Miszewku. Będzie ona miała nazwę „Mùlk”, co z języka kaszubskiego oznacza ukochaną osobę. Ta nazwa w przyszłości ma stać się także elementem nazwy zespołu „Kaszëbsczé nótczi”.

Póki co zespół nabiera coraz większego doświadczenia. Pojawiają się już pierwsze koncerty. Kilkakrotnie występował w Baninie i Miszewie, także w Żukowie. Ostatni występ odbył się w Gdańsku – Kokoszkach podczas dzielnicowego festynu. Zespół zebrał tam bardzo pochlebne recenzje. W najbliższym czasie grupa wystąpi też w Chwaszczynie.

(ep)

2 KOMENTARZE

  1. Fantastycznie, jak dzieci i rodzice maja wpólną pasję, zobaczcie , prosze na buźki tych dzieciaczków :)
    Poz

  2. Dofinansowanie z projektu unijnego na komplet strojów kaszubskich dla zespołu to dobry pomysł. Mogłyby je chyba wykonać Kaszubki, bo do Chełmna jest kawał drogi.

    Marian

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.