Fot. AP

Gimnazjaliści, którzy płynęli żaglowcem  „Fryderyk  Chopin” wracają do domu autokarami. 29 października statek podczas sztormu na Atlantyku stracił oba maszty i został odholowany do portu Falmouth w Kornwalii.

Fot. AP

Na pokładzie  żaglowca „Fryderyk Chopin” jest 47 osób, w tym grupa 36 gimnazjalistów z całego kraju. Wszyscy uczestnicy pechowego rejsu są zdrowi i chcą kontynuować wyprawę na Karaiby. Jednak remont statku może się okazać długotrwały i zbyt kosztowny. Za naprawę obu złamanych masztów trzeba będzie zapłacić od jednego do dwóch milionów złotych. Niewykluczone, że żaglowiec będzie musiał wrócić do Gdyni, gdzie zostanie naprawiony. Dlatego organizatorzy „Szkoły pod żaglami” zdecydowali dziś o powrocie młodzieży do domu.

Fot. Royal National Lifeboat Institute

„Fryderyk Chopin” stracił maszty podczas sztormu o sile 9 st. w skali Beauforta,  ok. 160 km na południowy zachód od wysp Scilly.   Żaglowiec zmierzał w czteromiesięczną podróż na Karaiby. Rejs zaczął się 1 października w Gdyni, a ostatnim portem przed utratą masztów było brytyjskie Plymouth.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.