fot. UM Kościerzyna

Centrum handlowe i mini browar powstaną w Kościerzynie.  Właśnie trwają prace archeologiczne. Z tej okazji mieszkańcy  mieli okazję wziąć udział w  Dniach Otwartych Starego Browaru Kościerzyna i zapoznać się z planami inwestycji.

fot. UM Kościerzyna

W Kościerzynie  w minionych dniach można było obejrzeć pochodzące z lat 80. XIX w. zabudowania kościerskiego browaru oraz zapoznać się z planami udowy nowego obiektu. Ma tu powstać galeria handlowa. Inwestor chce jednak nawiązać do kościerskiej tradycji i zbuduje oprócz obiektu handlowego także  mini browar, w którym będą produkowane trzy rodzaje piwa. Tutejszy stary  browar słynął z bardzo dobrych wyrobów. Do najpopularniejszych piw należały: Koźlak, Pełne Jasne, Słodowe Pasteryzowane, A’la Englishe Ale.  O marce produkowanego piwa świadczy fakt, iż w browarze zaopatrywali się nie tylko kościerscy restauratorzy, lecz również armatorzy statków. Podkreślali oni, iż Kościerzyna posiada bardzo dobre ujęcie wody.

fot. gk

Na zwiedzających czekała spora atrakcja – teren prac archeologicznych. Już teraz na ich podstawie wiemy, iż granice średniowiecznej Kościerzyny znajdowały się – patrząc od strony rynku – jeszcze przed browarem. Świadczy o tym głęboki średniowieczny rów obronny, na który trafili archeolodzy. Wcześniej twierdzono, iż znajdował się on w miejscu dzisiejszej ul. Miodowej, która wcześniej nosiła nazwę „Na Rowie”. W trakcie prac odkryto również inne średniowieczne pozostałości – piwnice budynku pochodzącego z XV w. oraz szereg fragmentów ceramiki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.