Plac Pokoju - początki XX w. / fot. ze zbiorów Lęborskiego Bractwa Historycznego

Archeolodzy poszukują pamiątek z przeszłości ukrytych pod ziemią w Lęborku. Na Placu Pokoju prowadzone są sondażowe prace archeologiczne, które pomogą im przygotować się do przyszłorocznych badań na całym obszarze centralnego rynku w mieście.

Plac Pokoju - początki XX w. / fot. ze zbiorów Lęborskiego Bractwa Historycznego

Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy prowadzą badania w Lęborku, wykonali kilka prostokątnych wykopów. Wybierają z nich kolejne warstwy ziemi, w której mają nadzieję odnaleźć artefakty dawnego życia w mieście. Póki co natrafili na drewniane elementy zabudowań gospodarczych. Czym są znalezione przez nich belki, przekonamy się po przeprowadzeniu szczegółowych testów.

Osadnictwo na terenie Ziemi Lęborskiej sięga odległych czasów. Źródła wspominają wczesnośredniowieczną osadę wiejską Lewino, znajdującą się na północ od miasta. Początki wieku XIV przyniosły istotne zmiany. Lębork przejęli Krzyżacy, którzy stworzyli system fortyfikacji – mury i zamek. Ówczesny Lauenburg miał kształt kwadratu z centralnym placem – to na nim badacze szukają obecnie śladów przeszłości. W XV w. postawiono tutaj ratusz, rozebrany w roku 1874 i zastąpiony przez neogotycką budowlę wzniesioną w 1900r. W 1908 r. postawiono na lęborskim rynku pomnik wielkiego elektora Fryderyka Wilhelma, który stał do końca wojny.

Jak przebiegają prace można zobaczyć dzięki kamerze, z której obraz dostępny jest na stronie miejskiej www.lebork.pl.

fot. miejski monitoring

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.