fot. muzeum.narodowe.gda.pl

Odnieść się do kultury ludowej można w różnoraki sposób. Dla niektórych projektantów, artystów może być inspiracją. Wystawa zatytułowana „Etnoinspiracje” organizowana przez Muzeum Narodowe w Gdańsku, na jednej powierzchni gromadzi prace nowoczesne i funkcjonalne, których  motywem przewodnim jest kultura ludowa.

Temat to kultura ludu, natomiast wykonanie, technika i materiał daleki jest od oryginału XIX wieku. Artyści prezentujący swoje prace na wystawie chcą pokazać społeczne dziedzictwo w sposób nowoczesny, dobrze wykonany i sprawdzający się w życiu codziennym. Wystawa pokazuje, że można przełamać rozumienie kultury ludowej jako cepeliady, czyli mało atrakcyjnych przedmiotów dla współczesnych trendów.

fot. muzeum.narodowe.gda.pl

Na wystawie będzie można obejrzeć między innymi: sofę „Wełniak” Katarzyny Hofman – mebel, który łączy w sobie techniki rękodzielnicze, tradycyjny surowiec i industrializm, lampę Agnieszki Lasoty „Abażur wiecha” odwołującej się do obrzędowości oraz lubiany przez dzieci dywan „Koguty” z wełnianego filcu Agnieszki Czop i Joanny Rusin. Wystawa daje także okazję do obejrzenia kolekcji ubrań Joanny Klimas – jest to znakomity przykład twórczego łączenia tkaniny wykorzystywanej w ubiorach ludowych i nowoczesnej formy. Inspiracje sztuką ludową mogą czasem zaskoczyć, co dobrze ilustrują choćby świetne tatuaże wykonane przez SIGIL TATTOO/Wiktor Siejka.

Wystawa czynna jest od 6 sierpnia  do 6 listopada 2011 roku, mieści się w Oddziale Etnografii – Spichlerz Opacki przy ul. Cystersów 19 w Gdańsku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.