fot. Wikipedia - Topory

W poniedziałek, 5 września, do macierzystego portu w Gdyni powrócił niszczyciel min ORP „Mewa”. Przez ostatnie dwa tygodnie okręt brał udział w międzynarodowej operacji bojowej „OPEN SPIRIT 2011″ na wodach Zatoki Ryskiej.

Faza morska tegorocznej operacji „Open Spirit” rozpoczęła się 22 sierpnia na wodach Zatoki Ryskiej. Okręty z Belgii, Estonii, Francji, Litwy, Łotwy, Niemiec, Norwegii, Rosji, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Polski prowadziły operację poszukiwania, wykrywania i niszczenia niebezpiecznych pozostałości (m.in. miny morskie, torpedy i bomby) po I i II wojnie światowej. Polski niszczyciel min ORP „Mewa” dowodzony przez kpt. mar. Arkadiusza Kurdybelskiego został skierowany na akwenu u wejścia do Zatoki Ryskiej, gdzie zniszczył 300-kilogramową minę morską.

fot. Wikipedia - Topory

„OPEN SPIRIT” to coroczna wielonarodowa operacja usuwania uzbrojenia pochodzącego z okresu I i II wojny światowej, organizowana pod auspicjami programu „Partnerstwa dla Pokoju”. Po raz pierwszy polskie okręty wzięły w niej udział w 1998 roku (trałowiec ORP „Hańcza”). W roku 1999 i 2000 były to trałowce ORP „JAMNO” i ORP „GARDNO”, a w kolejnych latach banderą polskiej Marynarki Wojennej reprezentowały niszczyciele min: ORP Flaming (czterokrotnie), ORP Mewa (czterokrotnie) i ORP Czajka (pięć razy).  Celem operacji pod kryptonimem „OPEN SPIRIT” jest poszukiwanie i zwalczanie bojowych min i bomb lotniczych oraz głowic torped z okresu II Wojny Światowej. Przy okazji na dnie morza znajdowane są i likwidowane inne obiekty mogące stanowić niebezpieczeństwo dla żeglugi i rybołówstwa.

Operacje przeciwminowe stały się jedną z głównym domen działań polskiej floty na forum międzynarodowym. Doświadczenia polskich marynarzy wykorzystywane są m.in. przez elitarne Siły Odpowiedzi NATO, w których od 2002 na stałe operują polskie okręty trałowo-minowe. Przez cały 2010 rok Stałym Zespołem Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1) dowodził polski oficer komandor porucznik Krzysztof RYBAK, a od stycznia 2010 roku do czerwca 2011 roku okrętem flagowym Zespołu był okręt dowodzenia ORP „Kontradmirał Xawery Czernicki”. Obecnie w skład tego Zespołu wchodzi polski niszczyciel min ORP „Flaming”.

Niszczyciel min ORP „Mewa” wchodzi w skład 13 Dywizjonu Trałowców należącego do 3 Flotylli Okrętów w Gdyni. Jego wyjątkowość polega na tym, że łączy w sobie cechy trałowca i jednocześnie niszczyciela min. Swoje możliwości walki minowej uzyskał dzięki kompleksowej modernizacji. Wyposażony jest w trały kontaktowe i niekontaktowe, stacje hydroakustyczne, zdalnie sterowany pojazd podwodny, a także zestaw artyleryjsko-rakietowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.