fot. KS Pomorania

Seminarium młodzieżowe „Seven senses of Kashubia” organizowane przez Klub Studencki Pomorania dobiegło końca. Młodzi ludzie z pięciu europejskich krajów (Niemiec, Węgier, Czech, Holandii i Francji) spędzili owocny tydzień na Kaszubach.

Członkowie Klubu studenckiego Pomorania organizując seminarium, za najważniejszy cel obrali sobie porównanie różnorodnych europejskich kultur oraz zaprezentowanie z jak najlepszej strony miejsca w którym żyją – Kaszub.

fot. KS Pomorania

Plan seminarium bogaty był we wszelkiego rodzaju warsztaty, dyskusje i prezentacje, w związku z czym wszyscy uczestnicy pogłębili swoją wiedzę na temat europejskich mniejszości narodowych i etnicznych, a dodatkowo podszlifowali swój angielski. Mieli możliwość porównań, szukali podobieństw i różnic oraz wspólnie wypracowywali sposoby rozwiązywania palących problemów.

Popołudniami studenci z KS Pomorania organizowali swoim gościom różnorodne atrakcje: pokazali Kaszuby z najwyższego szczytu – Wieżycy, zwiedzili CEPR w Szymbarku oraz skansen we Wdzydzach. Najważniejszym punktem seminarium okazał się festyn w Łubianie. Przybyło na niego wielu gości, którzy chcieli poznać młodych Europejczyków oraz ich kulturę i tradycje. Wszyscy mieli możliwość uczestnictwa w widowisku teatralnym oraz fireshow. Wspólna zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

fot. KS Pomorania

Uczestnicy seminarium byli zachwyceni Kaszubami. Większość z nich wcześniej miała bardzo nikłą wiedzę o tym regionie. Dzięki organizacji „Seven senses of Kashubia” wszystkim udało się połączyć miłe spędzenie końcówki wakacji (zwłaszcza, że pogoda dopisała nam rewelacyjnie) ze zdobyciem wiedzy o Kaszubach.

Organizacja tak dużego przedsięwzięcia dała nam – młodym Kaszubom bardzo wiele satysfakcji. Okazało się, że między nami a ludźmi z Zachodu nie ma przepaści, jaka mogła być zauważalna jeszcze kilkanaście lat temu, więc nie musimy się już wstydzić czy czuć się gorsi.

fot. KS Pomorania

 Mamy za to wiele cech wspólnych: wszyscy lubimy się bawić, śmiać się, rozmawiać do późna w nocy, a przede wszystkim dbamy o to, aby nie zatracić naszej świadomości, podkreślać to, że należymy do danej mniejszości i dbamy o jej rozwój i przetrwanie.

Marika Jelińska

fot. KS Pomorania

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.