fot. gk

Rekonstrukcje historyczne, apel poległych i spotkania mieszkańców odbędą się w 72. rocznicę wybuchu wojny na Westerplatte. Uroczystości będą tym razem trwały kilka dni.  Na Placu Zebrań Ludowych w Gdańsku zobaczymy pokazy przygotowane przez Teatr Historii „Wołoszański”.

fot. gk

1 września 2011 roku mijają 72 lata od huku pierwszego wystrzału z niemieckiego pancernika „Schlezwig-Holstein”. Na Wybrzeżu ponownie pojawią się rekonstruktorzy przygotowani przez Teatr Historii „Wołoszański”, a wśród nich aktorzy Łukasz Nowicki i Zdzisław Pędziwiatr. W Apelu Poległych, który zacznie się tuż po rekonstrukcji historycznej „Honor  żołnierza” (początek o godz. 4.45), mają wziąć udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych. Po oddaniu salwy honorowej i złożeniu kwiatów pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża, organizatorzy zapraszają na mniej oficjalny poczęstunek wojskową grochówką.

fot. gk

Uroczystości rocznicowe odbędą się także przy dawnej Victoria Schule (przy ul. Kładki), gdzie w pierwszych dwóch tygodniach wojny przetrzymywano i katowano polskich mieszkańców Wolnego Miasta, rozsyłając ich później m.in. na zbiorowe egzekucje i do obozu Stutthof. 1 września kwiaty zostaną złożone również pod pomnikiem Obrońców Poczty Polskiej, bronionej przed regularnym wojskiem niemieckim przez cywilnych pracowników placówki przez 14 godzin.

2 września na Długim Targu zostanie odsłonięta wystawa plenerowa „Powrót Majora”.  Natomiast w dniach 1-3 września plac Zebrań Ludowych przeistoczy się w Miasteczko Historii. Codziennie w godz. 10-22 będzie tu prezentowana broń osobista i pancerna używana przez żołnierzy Westerplatte i Września, współczesność będzie reprezentować m.in. „patrol afgański” i samolot bezzałogowy. W także programie seanse filmowe o tematyce wojennej, rekonstrukcje walk, pokazy uzbrojenia od średniowiecza do dziś, prezentacje multimedialne.

3 września o godz. 19 zacznie się koncert „Teatr historii – bądź świadomy”, na którym wystąpią Hirek Wrona, Tymon Tymański, Oddział Zamknięty i L.U.C.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.