fot. NCŻ AWFiS Gdańsk

Do Gdańska, a dokładnie do Narodowego Centrum Żeglarstwa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu w Górkach Zachodnich płynie słynny francuski żeglarz i podróżnik Gerard d’Aboville.

Pod koniec czerwca na swoim drewnianym kutrze gaflowym „Lady Maud” z 1907 r. wspólnie z synem i przyjacielem wypłynął z Zatoki Morbihan, gdzie działa słynna Ecole Nationale de Voile (Narodowa szkoła Żeglarstwa) w Quiberon. Po opłynięciu Półwyspu Bretońskiego na  Kanale La Manche załoga odwiedziła dwa porty francuskie: Boulogne i Dunqerque. Po odwiedzeniu Amsterdamu i żegludze po Morzu Północnym Łabą wpłynęli na Kanał Kiloński, by dotrzeć na wody Bałtyku. Aktualnie załoga żegluje u wybrzeży Danii. Planuje jeszcze odwiedzić Lubekę, a  w połowie sierpnia wziąć udział w Zlocie Żaglowców w Rostocku.

fot. NCŻ AWFiS Gdańsk

Na Zatoce Gdańskiej kapitan „Lady Maud” spodziewany jest w przedostatni weekend sierpnia. Będzie to niewątpliwie historyczne wydarzenie. Żegluga na drewnianej jednostce, o ożaglowaniu kutra z początku XX w. bez wyposażenia w kabestany wymaga szczególnych umiejętności żeglarskich.

Jak wyznał kapitan „Lady Maud” w rozmowie telefonicznej z kierownikiem NCŻ, dr. Krzysztofem Zawalskim pogoda tego lata jest wyjątkowo kapryśna. Kilkakrotnie załoga musiała kryć się przed sztormem. Tym niemniej w dobrym nastroju, pełna wrażeń zmierza do zaprzyjaźnionego portu docelowego w Górkach Zachodnich, gdzie pozostanie do wiosny przyszłego roku..

Gérard d’Aboville (ur. 5 września 1945 r. w Paryżu) żeglarz i polityk francuski. Rozpoczął erę samotnych rejsów transoceanicznych na łodzi wiosłowej. W latach 1994-1999 był posłem do parlamentu Europejskiego, obecnie pełni funkcję radnego Miasta Paryża. W historii światowego żeglarstwa zasłynął jako pierwszy człowiek, który samotnie przewiosłował na Ocean Atlantycki, a potem Ocean Spokojny. Po wypłynięciu 10 lipca 1980 r. z Cap Cod w USA, dotarł do Brestu 21 września, po 71 dniach i 23 godzinach samotnego wiosłowania, pokonując trasę o długości 5 200 km na łodzi wiosłowej „Captaine Cook”o długości 5,6 m. Było to pierwsze samotne przejście Atlantyku na wiosłach z zachodu na wschód. Podobnego wyczynu dokonał w 1991 r., kiedy samotnie przewiosłował Ocean Spokojny. Wystartował z miejscowości Choshi w Japonii 11 lipca i po 134 dniach dotarł do brzegów amerykańskich. Jako słynny podróżnik brał również udział w 1980 r.  na motocyklu Kawasaki KL 250 w rajdzie Paryż – Dakar, a w 2001 r. przeleciał motolotnią nad płn. biegunem z dwoma przyjaciółmi bez urządzeń nawigacyjnych na podobieństwo pierwszych lotów nad biegunem. W swojej działalności publicznej poświęcił się ekologii, a w szczególności obronie dziedzictwa morskiego i rzecznego Francji. Powołał do życia Radę Główną ds. Żeglarstwa Przyjemnościowego i Sportów Wodnych, której przewodniczy po dzień dzisiejszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.