Samorządowcy z czterech pomorskich gmin chcą reaktywować połączenie kolejowe z Kępic do Bytowa. 50-ciokilometrowa trasa ma być przede wszystkim atrakcją turystyczną. Jednak koszt odbudowy torowiska to aż 5 mln zł.

Kępice straciły połączenie kolejowe z Bytowem prawie 20 lat temu. Od tego czasu 50-ciokilometrowa trasa popadała w coraz większą ruinę. – Tory rozkradli złomiarze, a dworcowe budynki zaczęły pełnić zupełnie inną funkcje. Chcemy to zmienić – mówi Magdalena Gryko, burmistrz Kępic.
Samorządowcy z Kępic, Kołczygłów, Bytowa , Trzebielina i Stowarzyszenie Aktywne Pomorze chcą wspólnie uratować kolejowy szlak. – Ma on nie tylko ułatwić dojazd do pracy, ale przede wszystkim być atrakcją turystyczną – mówi Piotr Rachwalski ze Stowarzyszenia Aktywne Pomorze.
Choć połączenie na pewno nie będzie dochodowe, na uratowaniu trasy zależy także Urzędowi Marszałkowskiemu. Zarząd województwa stawia jednak warunki.
– Jeśli to połączenie ma być przywrócone, to samorządy muszą wziąć na siebie odpowiedzialność finansową – mówi Ryszard Świlski z Zarządu Województwa Pomorskiego. – Nie mamy na to pieniędzy, ale to nie znaczy, że brakuje nam pomysłów na rozwiązanie tego problemu – komentuje Magdalena Gryko, burmistrz Kępic.
Miłośnicy kolei chcą aby marszałek województwa przejął od PKP nieużywaną trasę za symboliczna złotówkę. Choć na reaktywacji połączenia bardzo zależy samorządowcom z Kępic, część mieszkańców powiatu podchodzi do pomysłu mniej entuzjastycznie. Zdaniem starosty słupskiego Sławomira Ziemianowicza, takie połączenie nie ma ekonomicznego uzasadnienia, bo zabraknie pasażerów. Tymczasem remont trasy może pochłonąć nawet 5 mln zł. Miłośnicy kolei chcą aby połączenie zostało reaktywowane do 2015 roku.
No coz wszystko mnie cieszy,jak widze ,ze sie ratuje od zapomnienia.Mnie sie wydaje,ze jezeli sie stworzy fajna trase turystyczna.to tez warto.Jak pamietam z dziecinstwa rodzice brali nas wszedzie,gdzie tylko bylo to mozliwe.Pokazywali nam tez wszystko i uczyli wszystkiego.A szczegulnie wszystko i wszedzie gdzie sie da i jak sie da zachowac od zapomnienia!Przeciez to nasza historia i nasze kozenie.