mat. prasowe

W sierpniu, krakowskie wydawnictwo Agharta planuje pierwsze, powojenne wznowienie kaszubskiej powieści międzywojennego autora, Stefana Grabińskiego – „Klasztor i morze„, wydanej pierwotnie w roku 1928.

Utwór zajmuje w dorobku „magika niesamowitości” miejsce nietypowe, prezentując inne, bardziej realistyczne oblicze jego twórczości. Polski mistrz noweli niesamowitej, sięga tym razem do realiów życia kaszubskich rybaków oraz pustelniczej codzienności sióstr Anuncjatek, „Morskich Panien”, zamieszkujących położony samotnie na nadmorskich skałach klasztor, z którego powstaniem wiąże się tajemnicza historia.

mat. prasowe

Autor nie tylko przenosi do literatury piękny kaszubski język i odwołuje się do folkloru oraz zwyczajów i legend Kaszubów, ale z drobiazgowością przybliża czytelnikom niezwykłość kaszubskiego strądu poprzez do dziś uderzające sugestywnym pięknem literackie obrazy polskiego morza i nadbałtyckie nastrojowe pejzaże.

O autorze

Stefan Grabiński urodził się w roku 1887 w Kamionce Strumiłowej nad Bugiem, zmarł w 1936r. we Lwowie. Był przedstawicielem nurtu grozy w polskiej literaturze międzywojennej. Klasyk noweli fantastycznej, twórca horroru kolejowego, określany czasem mianem „polskiego Poe” lub „polskiego Lovecrafta”. Więcej informacji o pisarzu na stronie poświęconej jego twórczości >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.