opis / fot. www.wilno.org

Historia osadnictwa Kaszubów w Kanadzie sięga roku 1858. Wówczas na pokładzie statku „Agda” w poszukiwaniu lepszego życia wyemigrowali tam mieszkańcy okolic Kościerzyny i Bytowa. Dotarli do Ontario, gdzie założyli pierwsze kaszubskie miejscowości  – Barry’s Bay, Roud Lake i Wilno.

W ciągu 154 lat kaszubscy osadnicy w Kanadzie stworzyli unikatową enklawę, która odznaczała się bogatą, niepowtarzalną kulturą. Przez pokolenia skupiali się na przekazywaniu unikalnego języka i tradycji potomnym.

Fot. GK: Pamiątkowy kamień z nazwiskiem pierwszych osadników

Kaszubi w Kanadzie stworzyli zwięzłą społeczność, skupioną wokół Kościoła pod wezwaniem Św. Stanisława Kostki. Ta jedność stała się również znakiem rozpoznawczym współczesnych potomków pierwszych polskich emigrantów, którzy w 1998 r. założyli Stowarzyszenie Wilno Heritage Society.  Pierwszym przedsięwzięciem Stowarzyszenia było założenie w 2002 roku Historycznego Parku Polskich Kaszubów. Znajduje się on w Wilnie (Prowincja Ontario), w pobliżu linii kolejowej łączącej Ottawę, Anprior i Perry Sound. Główna atrakcją  parku jest muzeum etnograficzne, w którym znajduje się kilka historycznych budynków i liczne eksponaty – stroje kaszubskie, hafty i wyroby ceramiczne.

W skansenie prezentowane są  trzy budynki mieszkalne utrzymane w stylu pierwszych osadników, dwa mniejsze drewniane budynki oraz drewniane urządzenie, służące niegdyś do wyrywania korzeni podczas karczowania lasu. W 2008 roku został otwarty wiejski dom z drewnianych bali, w którym znajdują się liczne sprzęty używane przez pierwszych osadników, ale także unikatowe, ręcznie robione polsko-kanadyjskie meble z Wilna. Niezwykle ciekawym akcentem jest także wystawa ukazująca udział Kaszubów w Polskich Siłach Zbrojnych podczas I wojny światowej.

Fot. GK:  Zabytkowy dom pierwszych kanadyjskich Kaszubów

Wzdłuż ścieżek Parku Historycznego umieszczone zostały niezwykle ujmujące zapisy historii. Są to kamienne płyty z wyrytymi nazwiskami pierwszych kaszubskich osadników. Na płytach tych przewijają się takie nazwiska jak Biernacki, Jakubowski, Szczypior  czy Etmański.

Historyczne Muzeum i Park Polskich Kaszubów w Kanadzie otwarte są w sezonie letnim, zaś w pozostałych miesiącach w weekendy. Co roku obchodzony jest tam uroczysty Dzień Kaszubów, który gromadzi członków Stowarzyszenia Wilno Heriatge Society oraz sympatyków kaszubskiej kultury. Opiekunem Muzeum jest Shirley Mask Connolly, która właśnie przekazała GK interesujące publikacje o kaszubskich korzeniach osadników w Kanadzie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.