fot. Goku122

W czasie prac odgruzowywania jednej z krypt w kościele św. Brygidy w Gdańsku, znaleziono ok. 50 ludzkich czaszek oraz kilkadziesiąt szkieletów. Najprawdopodobniej szczątki należą do ofiar epidemii.

fot. Goku122

Kości znaleziono w pomieszczeniu, które nie było do tej pory otwierane. W kościele trwają prace remontowe i odkrycie jest ich wynikiem. Kiedy szczątkami zajmą się archeolodzy jeszcze nie wiadomo., póki co sprawą zainteresował się wojewódzki konserwator zabytków. Przypuszcza się, że znalezisko pochodzi z XIV wieku.

[youtube_sc url=http://youtu.be/gvgRk2CrEPg]

Kościół został zbudowany w latach 1394-1402 w stylu gotyku ceglanego, konsekrowany w 1396 ku czci świętej Brygidy w miejscu gdzie znajdowała się wcześniej niewielka kaplica i było wystawione ciało tej świętej. W 1587 kościół spłonął. Odbudowany został dzięki pomocy biskupa włocławskiego prymasa Polski Jana Tarnowskiego. W 1817 po sekularyzacji zakonu brygidek przemianowany został na kościół garnizonowy. Pełnił także rolę kaplicy dla więźniów. Od 1920 jest kościołem parafialnym parafii św. Brygidy. W marcu 1945 kościół został podpalony przez Armię Czerwoną. Został odbudowany w 1973 roku (w 1975 urządzono wnętrza) za probostwa księdza Henryka Jankowskiego, pełniącego długoletnią i oddaną posługę w tutejszej parafii w latach 1970-2004. W 2010 rozpoczęła się, dzięki wsparciu Miasta Gdańska, renowacja elewacji zewnętrznej nawy południowej wraz z wieżą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.