fot. UM Lębork

Lębork należy do nielicznych miast na Pomorzu, w których w większych fragmentach, próbę czasu przetrwały średniowieczne mury obronne. Dzięki przeprowadzonej w mieście rewitalizacji, prezentują się niemal tak okazale, jak w czasie gdy powstały.

Historia lęborskich fortyfikacji sięga 1341 roku, w którym to rozpoczęto ich budowę. Mury wysokie na 6 metrów, otaczały miasto tworząc czworobok o obwodzie 1220 metrów. W ich ciągu znajdowały się 32 baszty i półbaszty oraz dwie bramy i furty. W XXI wiek Lębork wkraczał z jedna kompletnie zachowanymi basztami oraz jedenastoma, których fragmenty można było odnaleźć wśród zdewastowanych murów.

fot. UM Lębork

W 2010 roku, dzięki środkom unijnym, lęborskie obwarowania odzyskały swój dawny blask. Wartość projektu wyniosła 8, 5 mln zł, w tym dofinansowanie z UE ok. 5,6 mln zł. Realizacja inwestycji znacząco podniosła turystyczną atrakcyjność miasta.

Projekt oprócz rewaloryzacji, konserwacji i rekonstrukcji murów obejmował także przebudowę ich otoczenia – uliczek przylegających do obwarowań (Findera, Korczaka, Curie-Skłodowskiej, Pl. Spółdzielczy, Przyzamcze, Basztowa, Derdowskiego), rekonstrukcję trzech baszt, które zaadaptowane zostały na cele kulturalne i adaptację piwnic Muzeum do zajęć warsztatowych i pokazów multimedialnych.

W baszcie nr 24 przy ul. Derdowskiego prezentowane są rekonstrukcje starej broni i uzbrojenia, w baszcie nr 27 przy ul. Basztowej – głównie rzemiosło i rękodzieło ludowe.  Baszta nr 32 przy ul. Korczaka, w której eksponowane są sprzęty codziennego użytku z wieków średnich oraz militaria, jest siedzibą rycerzy z Hufca Przedniego Wójtostwa Lębork.

W piwnicach Muzeum powstała sala audiowizualna, w której można obejrzeć film z animacją 3D o średniowiecznym systemie obronnym Lęborka oraz salki do zajęć warsztatowych z zanikających rzemiosł.

fot. UM Lębork

Odrestaurowane obwarowania miejskie w Lęborku stanowią doskonałą scenerię dla historycznych inscenizacji, m.in. pokazów artylerii historycznej, łucznictwa, średniowiecznej kuchni, festiwalu rzemiosł dawnych. Wiosną i latem imprezy te stanowią niemałą atrakcję dla mieszkańców i turystów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.