fot. MMC: Morgan Aeromax

Ten brytyjski producent ręcznie wytwarzanych klasycznych samochodów sportowych, z siedzibą w Malvern Link, sprzedaje rocznie zaledwie kilkaset egzemplarzy. Unikatowy Morgan 4/4 regularnie pojawia się w Gdyni.

Fot. GK

Przedsiębiorstwo MMC powstało w 1909 roku w hrabstwie Worcestershire. Morgan 4/4 to pierwszy czterokołowy pojazd marki Morgan. Nazwa „4/4” oznaczała to, że następca trójkołowego Morgana Typ F ma 4 koła i czterocylindrowy silnik. Jego produkcję rozpoczęto w 1936 roku. Produkowany do dziś, jest więc prawdopodobnie najdłużej nieprzerwanie wytwarzanym samochodem na świecie. Co ciekawe, jego zasadniczy wygląd nie uległ zmianie, dodawano jedynie detale. Jedyne większe zmiany dotyczyły techniki, jednakże i tam podstawowe założenia techniczne nie zmieniły się. Morgany są robione ręcznie (każda śruba ma sygnaturę pracownika), zaś karoseria zbudowana jest z drewnianego szkieletu powlekanego aluminiową blachą. Nie dziwi więc fakt, że rocznie produkuje się zaledwie 500 samochodów. Jeden z tych samochodów często gości w Gdyni. Przyjeżdża tu do rodziny mieszkaniec Berlina (chce pozostać anonimowy), który jest dumnym posiadaczem… dwunastego już Morgana. Warto dodać, że cena tego samochodu waha się od 50 do 100  tysięcy Euro, zaś czas oczekiwania może wynosić nawet  trzy lata.

Fot. GK

Najnowsze cacko Morgan Motor Company to model Aeromax to sportowy samochód osobowy klasy Gran Turismo, oczywiście także  wytwarzany ręcznie. Na rynku jest od stycznia 2008 roku, a po raz pierwszy zaprezentowany został publiczności w marcu 2005 roku podczas genewskich targów motoryzacyjnych – Geneva Motor Show. Auto powstało w iście ekspresowym tempie – zaledwie 4 miesiące upłynęły od chwili powstania pierwszych szkiców do chwili zaprezentowania gotowego prototypu. Aeromax to zamknięta odmiana (nadwozie coupé) Morgan Aero 8, którą przygotowano m.in. dla uczczenia jubileuszu 100-lecia istnienia firmy Morgan (2009), w limitowanej liczbie 100 indywidualnie numerowanych egzemplarzy. Do napędu użyto, umieszczonego wzdłużnie z przodu, silnika N 62 produkcji BMW, w układzie V8 o pojemności 4,4 litra (4398 cm3). Moc przenoszona jest na oś tylną poprzez 6-biegową, manualną lub automatyczną skrzynię biegów.

Fot. MMC: Morgan Aeromax

Auto, mimo wysmakowanej stylizacji retro nadwozia, wyposażono również w osiągnięcia nowoczesnej techniki motoryzacyjnej: z przodu – reflektory ksenonowe, z tyłu – światła w technologii LED, dwie poduszki powietrzne wraz z czujnikami Siemensa, układ ABS produkcji Boscha, klimatyzację, elektrycznie podnoszone szyby, tempomat, układy pomiaru i monitorowania temperatury i ciśnienia opon.
Hamulce firmy AP Racing – tarczowe, wentylowane, sześciozaciskowe, o średnicy tarcz 348 mm z przodu i dwuzaciskowe 332 mm z tyłu. Ogumienie stanowią opony BF Goodrich o rozmiarach 245/30 na 20-calowych felgach. Jednym ze znanych nabywców kosztującego 110 000 £ samochodu był Richard Hammond – gwiazda świata dziennikarzy motoryzacyjnych, prezentera znanego wśród miłośników motoryzacji, brytyjskiego programu Top Gear.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.