fot. MZK Wejherowo

System Viatool jest powodem przewidywanych podwyżek cen biletów na odcinku drogi krajowej nr 6 od Bożego Pola do Gdyni.

Z dniem 1 lipca weszło Rozporządzenie Rady Ministrów odnośnie poboru opłat za przejazd niektórymi odcinkami dróg publicznych pojazdów powyżej 3,5 tony. Opłacie podlegają także autobusy komunikacji miejskiej. Po drodze krajowej nr 6 jeżdżą autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Wejherowie.

fot. MZK Wejherowo

– Obecnie za każdy jeden kilometr przejechany ul. Gdańską i ul. I Brygady Pancernej WP MZK w Wejherowie zapłaci do budżetu państwa nawet 32 grosze. Rocznie wykonujemy ponad 2.085.000 kilometrów, z tego po drodze krajowej 654.375, czyli ok. 1/3 naszych przejazdów. Ponadto musimy zapłacić za dzierżawę urządzeń do rejestracji przejazdów i opłat. MZK musi również złożyć dla firmy obsługującej system e-myta zabezpieczenie finansowe w wysokości 45.000 zł na miesiąc – wylicza prezes MZK Wejherowo Czesław Kordel. – Łącznie to wszystko będzie kosztowało ponad 230.000 zł rocznie. Nie mamy pieniędzy, aby pokryć tak wysokie opłaty do budżetu państwa – dodaje prezes.

Przy tak dużych, dodatkowych kosztach, które będzie musiało ponieść MZK w Wejherowie nieunikniona jest podwyżka cen biletów o 4-5 groszy na bilecie normalnym, 2-2,5 groszy na bilecie ulgowym. Rozwiązaniem problemu mogłaby być zmiana trasy, co jednak nie wchodzi w grę. Byłoby to znaczne utrudnienie dla pasażerów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.