fot. pomorania.pl

Podczas tegorocznych wakacji młodzi Kaszubi z Klubu Studenckiego Pomorania będą gościć młodzież z 6 krajów Europy na seminarium międzynarodowym pod nazwą „Seven senses of Kashubia”.

Projekt rozpoczął się 1 maja i będzie trwać 8 miesięcy. Dotychczas odbyła się wizyta przygotowawcza. Uczestnicy rozdzielili wśród siebie obowiązki dotyczące moderowania warsztatów i rozmieszczenia poszczególnych bloków tematycznych (m.in. sytuacji danej mniejszości narodowej i etnicznej, edukacji języka oraz uwarunkowań legislacyjnych). Warto zauważyć, że dla większości osób była to pierwsza wizyta w Gdańsku oraz na Kaszubach, dlatego  wszystkim bardzo zależało na tym, aby zapoznać się z partnerami i nawiązać współpracę.

fot. pomorania.pl

22 sierpnia młodzież z europejskich mniejszości narodowych i etnicznych (w tym:  Fryzowie z Holandii, Polacy z Czech, Niemcy z Węgier, Serbołużyczanie z Niemiec oraz Finowie ze Szwecji) przyjedzie do Ostrzyc aby wspólnie z młodymi Kaszubami poznawać specyfikę naszego regionu. Podczas seminarium uczestnicy będą brali udział w różnych warsztatach, zwiedzą Gdańsk i Kościerzynę oraz wezmą udział w powiatowych dożynkach, które odbędą się 28 sierpnia w Ostrzycach.

Seminarium zorganizowane jest po to, by poznać swoje kultury, podzielić się problemami, jakie dotyczą mniejszości, pokazać Kaszuby z punktu widzenia młodzieży i dobrze się bawić w wielokulturowym gronie młodych ludzi.

Młodzież z Klubu Studenckiego Pomorania od wielu lat jest zapraszana na podobne imprezy w całej Europie. – Jednym z powodów zorganizowania wymiany jest zrewanżowanie się gospodarzom z innych mniejszości. Chcemy okazać im tyle, a nawet więcej, gościnności i dobroci, ile mogliśmy doświadczyć będąc gośćmi na innych wymianach – mówią członkowie KS Pomorania.

Pomorańcy, bo tak o sobie mówią członkowie KSP, mają już doświadczenie w organizacji wymian młodzieżowych. Cztery lata temu byli gospodarzami podobnej imprezy o nazwie „Kameleon”. Było to ich pierwsze takie przedsięwzięcie i zakończyło się ono z bardzo pozytywnym skutkiem.

Mamy nadzieję, że pod koniec sierpnia nasi goście będą tak zadowoleni z wymiany jak młodzież cztery lata temu – dodają Pomorańcy.

Tekst: Natalia Landowska, Marika Jelińska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.