fot. UM Gdańsk

Już 46 miast, gmin i powiatów zadeklarowało chęć przystąpienia do Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego.

We wtorek w Gdańsku spotkali się przedstawiciele gmin i powiatów: kartuskiego, puckiego, nowodworskiego, wejherowskiego i gdańskiego oraz trzech miast – Gdańska, Sopotu i Tczewa, którzy wyrazili wolę przystąpienia do stowarzyszenia Gdański Obszar Metropolitalny. W spotkaniu wziął też udział Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk.

Inicjatorem powstania stowarzyszenia był prezydent miasta Gdańska, Paweł Adamowicz. W ramach Gdańskiego Obszaru Metropolitalnego odbywać miałaby się współpraca na rzecz integracji samorządów, w tym m.in. łatwiejszy dostęp do środków z budżetu państwa i Unii Europejskiej, promocja metropolii, kultury, regionu, tworzenie atrakcyjnych ofert dla nowych inwestorów. Uczestnictwo ma odbywać się na równych prawach – każda jednostka, niezależnie od wielkości obszaru, posiada jeden głos.

fot. UM Gdańsk

Pomysł nie wzbudził zachwytu prezydenta Gdyni, Wejherowa oraz burmistrz Rumi. Władze  nie widzą korzyści uczestnictwa w stowarzyszeniu. Prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek proponuje reaktywację Rady Metropolitalnej zamiast współpracy w ramach GOM.

Wszystkie chętne samorządy do końca sierpnia 2011 podejmą uchwały o przystąpieniu do stowarzyszenia. Następnie, prawdopodobnie 15 września odbędzie się walne zebranie założycielskie stowarzyszenia. Po rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym, najprawdopodobniej w październiku, stowarzyszenie Gdański Obszar Metropolitalny oficjalnie rozpocznie swoją działalność. Pierwszym zadaniem będzie opracowanie planu działania na rok 2012.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.