fot. AP Photo: Odwiert w Łebieniu.

Firma 3Legs Resources przeprowadziła w okolicach Łebienia (powiat lęborski) odwiert poziomy w poszukiwaniu gazu łupkowego i odnalazła surowiec. To pierwszy taki odwiert w Polsce. Potwierdzają się przewidywania – mamy bogate złoża gazu z łupków!

Odwiert o długości 1000 metrów przeprowadzono na głębokości ponad 4km. Jak poinformowała we wtorek firma, na długości całego poziomego korytarza stwierdzono wysokie stężenie gazu. 3Legs Resources ma zamiar prowadzić badania i testy odwiertu w trzecim kwartale br. Urządzenia wiertnicze, którymi przeprowadzono odwiert, będą użyte do kolejnego odwiertu poziomego w okolicach miejscowości Warblino na koncesji Damnica, który planowany jest na trzeci kwartał br.

Cieszymy się, że zakończyliśmy odwiert, który, według naszej wiedzy, jest pierwszym horyzontalnym przeprowadzonym w Polsce w poszukiwaniu gazu łupkowego. Jesteśmy zachęceni odnalezieniem gazu i czekamy na wyniki testów jeszcze w tym roku – mówi dyrektor naczelny 3Legs Resources Peter Clutterbuck.

fot. AP Photo: Odwiert w Łebieniu.

W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu – podkreśliła Agencja – powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.