Coraz mniej milionerów

20 czerwca 2011r. | Drukuj

Na Kaszubach ubywa milionerów – tak wynika z danych urzędów skarbowych. Statystyczny pomorski milioner ma 40 lat i od co najmniej 10 lat prowadzi własny biznes.

Z danych wejherowskiego Urzędu Skarbowego wynika, że w tym powiecie, liczącym ponad 190 tys. mieszkańców, jest 50 osób, których dochód w ubiegłym roku przekroczył milion zł. Większość milionerów to przedsiębiorcy działający w handlu i usługach. W powiecie kościerskim , gdzie złożono około 28 tys. zeznań podatkowych, jest 13 osób, które osiągnęło  ponad milion złotych dochodu (wcześniej – 15 osób). To również handlowcy, ale i producenci. W powiecie puckim  19 osób zarobiło w ubiegłym roku ponad milion złotych.  To jednak nie wszyscy, bo zdaniem urzędników skarbówki  wiele osób nad morzem prowadzi działalność gospodarczą, zarabia, ale podatki płaci w innych miastach –  tam gdzie mieszka.

fot. autokult.pl: Ferrari 599 GTB Fiorano - tylko dla milionera

Według informacji uzyskanych z Urzędu Skarbowego w Kartuzach, zdecydowanie lepszy dla najbogatszych był w tamtejszym powiecie 2009 rok. Wówczas  63 przedsiębiorców w zeznaniach rocznych wykazało dochód przekraczający milion zł. Tymczasem w 2010 roku takich przedsiębiorców było 52. Ale to i tak sporo, skoro w całym Trójmieście jest niespełna 200 milionerów!

Najbardziej zmniejszyła się liczba milionerów w powiecie lęborskim. Z rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych wynika, że w 2008 roku w tym powiecie dochody przekraczające milion złotych uzyskało 17 osób. W 2010 roku już tylko jedna.  Z kolei w powiecie bytowskim w 2009 roku ponadmilionowe dochody wykazało 20 osób. W rozliczeniu za 2010 rok okazało się, że został także tylko jeden milioner!
Za to więcej bogaczy pojawiło się w powiecie człuchowskim: w 2010 roku dochód powyżej tej sumy w rozliczeniu zadeklarowało 7 osób, a w 2009 roku – zaledwie 2. Milionerów przybyło także w Słupsku i powiecie słupskim. W rozliczeniu za 2009 rok taką kwotę w dochodach przekroczyło 47 osób, a w 2010 roku już 56. W sumie jednak w całym regionie  Pomorza Środkowego w stosunku do 2008 roku liczba milionerów zmniejszyła się w 2010 roku o 20 osób.


Tagi: , , , , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu (dodaj własny »).

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu.
Jeżeli masz ochotę, rozpocznij dyskusję.
Skorzystaj z formularza znajdującego się poniżej.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem

Najnowsze komentarze