Amerykańska firma prowadzi rozmowy z władzami gminy Puck na temat budowy nowoczesnej spalarni odpadów.

Amerykańska firma prowadzi rozmowy z władzami gminy Puck nad lokalizacją między Łebnem a Swarzewem zakładu z innowacyjną technologią spalania odpadów metodą plazmową – jedną z najnowocześniejszych na świecie.

 

Miejscowe składowisko jest tylko warunkowo dopuszczone do eksploatacji z powodu nadmiernej ilości odpadów. Na budowę kolejnego składowiska w obszarze nadmorskim nie wyraża zgody Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku. Jedynym sposobem jest szukanie innowacyjnych rozwiązań, taki jak właśnie metoda plazmowa.

Spalanie odpadów tą metodą jest procesem termicznym polegającym na przetwarzaniu odpadów w syntetyczny gaz wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej i innych produktów. W ten sposób utylizowane mogą być niemal wszystkie rodzaje śmieci, jak chociażby miejskie odpady stałe, opony, plastik, odpady zielone i materiały organiczne. Szacuje się, że jedna tego typu instalacja może zutylizować ok. 200 ton śmieci dziennie, co daje prawie 73 tys. ton rocznie.

Przedstawiciele amerykańskiej firmy byli już na rozmowach w Urzędzie Gminy Puck. Zakład miałby stanąć tuż obok dotychczasowego wysypiska.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.