Kaszubi nie chcą gazu

29 maja 2011r. | Drukuj

PGNiG nie może porozumieć się z mieszkańcami Kaszub w sprawie wykupu lub dzierżawy ziemi na poszukiwania gazu łupkowego – powiedział na specjalnej konferencji prasowej dyrektor biura odpowiedzialnego za przygotowanie prac poszukiwawczych spółki.

fot. interia.pl

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ma 15 koncesji na poszukiwania gazu łupkowego w Polsce – na Pomorzu na Lubelszczyźnie. To najwięcej w kraju, jednak spółka już natrafiła na pierwsze problemy. Okazuje się, ze część mieszkańców Kaszub nie chce z PGNiG zawierać umów. O kłopotach w negocjacjach  z mieszkańcami Pomorza poinformował na konferencji zorganizowanej przez Państwowy Instytut Geologiczny dyrektor biura odpowiedzialnego za przygotowanie prac poszukiwawczych spółki Maciej Nowakowski. – Problemem jest tocząca się dyskusja o szkodliwości wykonywania niektórych prac poszukiwawczych, zwłaszcza tzw. zabiegów szczelinowania, do których potrzebne są ogromne ilości wody – powiedział M. Nowakowski. Spółka wykonała na razie jeden próbny odwiert na Pomorzu, który potwierdził występowanie złóż gazu łupkowego. W tym roku planowany jest jeszcze co najmniej jeden odwiert. Problem w tym, że PGNiG nie ma dostępu do gruntu, bo Kaszubi nie chcę sprzedawać, ani udostępniać działek. Liczymy na współpracę z Agencją Rynku Rolnego będącą właścicielem terenów, na których można przeprowadzić odwierty – mówi Maciej Nowakowski.

 


Opublikowano w: LęborkPuckWiadomości
Tagi: , ,

Zapraszamy ponownie na www.gazetakaszubska.pl
Kontakt: [email protected]

Czytaj także

Komentarze do artykułu: 4 (dodaj własny »):
  1. lupek pisze:

    a jakoś inne, zagraniczne spółki radzą sobie z tematem :) czyżby PGNiG nie potrafi poradzić sobie na ojczystej ziemi ? :)

  2. Agnieszka pisze:

    Wydaje mi się że należało by z tymi mieszkańcami porozmawiać i uświadomić jakie niebezpieczeństwa mogą się pojawić w związku z odwiertem gazu łupkowego. Jestem pewna że tak się dzieje z nie wiedzy mieszkańców

  3. poustis pisze:

    Najpierw niepodległość a potem odwierty.

Dodaj komentarzNajnowsze artykuły

Bieg Charytatywny Północny Pomaga dla Hospicjum im. ks. Dutkiewicza
Ósma edycja rajdu pieszego Maczuga Stolema
Gmina Potęgowo nagrodzona Bursztynem Polskiej Energetyki
Rok Lecha Bądkowskiego. Można przekazać 1 proc. z podatku na rzecz budowy pomnika
Paczka Wsparcia dla 30 rodzin uczniów SP nr 58 w Gdańsku
Florian Ceynowa – „budziciel” Kaszubów
Stan epidemii w Polsce. Lekcje odwołane do Wielkanocy, co jeszcze się zmieni?
„Czas na podwyżki i to znaczące!” – rozmowa z prof. Romanem Drozdem

Najnowsze komentarze