fot. Mirror

Polska będzie pierwszym krajem w Europie, w którym Amerykanie przetestują  nową technologię wydobycia gazu łupkowego. Wizyta prezydenta USA ma otworzyć drzwi dla amerykańskich gigantów wydobywczych do inwestycji w Polsce. Na Pomorzu trwają odwierty.

fot. Mirror

Nie wizy, nie tarcza rakietowa, ale gaz łupkowy będzie głównym tematem rozmów Baracka Obamy z Bronisławem Komorowskim i Donaldem Tuskiem – twierdzi Dziennik Gazeta Prawna. Wczoraj prezydent wezwał na konsultacje głównego geologa kraju Henryka Jacka Jezierskiego, by przygotować się do spotkania z amerykańskim przywódcą. Obama z polskimi politykami nie będzie rozmawiał o szczegółach technologicznych wydobycia. Chodzi raczej o gwarancje polityczne dla amerykańskich inwestycji w Polsce. Tamtejsze koncerny przed wyłożeniem setek milionów dolarów na odwierty w Polsce chcą mieć pewność, że nasz kraj nie ulegnie presji Paryża czy Berlina, które zakazują u siebie wydobywania gazu łupkowego. Francja postawiła na energię atomową, a Niemcy na energetyczną współpracę z Gazpromem.

fot. EIA

– Amerykańscy politycy kwestię rozwoju własnych przedsiębiorstw traktują priorytetowo. Należy się spodziewać, że wizyta prezydenta USA będzie miała charakter mocno lobbingowy – uważa Mirosław Barszcz, ekspert od energetyki, infrastruktury i prawa podatkowego BCC. Jego zdaniem właśnie kwestia eksploatacji złóż gazu łupkowego zabierze 90 proc. czasu przeznaczonego na rozmowy o gospodarce.

Ważnym wsparciem dla Polski na forum unijnym, jeśli chodzi o eksploatację złóż gazu łupkowego, była wczorajsza deklaracja komisji ds. energii i zmian klimatycznych brytyjskiej Izby Gmin. Uznała ona, że nie ma dowodów, by eksploatacja złóż łupków za pomocą amerykańskiej metody szczelinowania była szkodliwa dla środowiska. Brytyjczycy zadeklarowali, że będą monitorować działania Polski w sprawie gazu. Uznali, że jesteśmy europejskim barometrem w tej sprawie.

Taka deklaracja sprawia, że zablokowanie wydobywania gazu łupkowego na poziomie UE jest mniej prawdopodobne. Tymczasem na Pomorzu trwają odwierty. Kilka firm, głównie amerykańskich i kanadyjskich, intensywnie poszukuje gazu łupkowego m.in. w okolicach Ustki, Potęgowa, Lęborka  i Pucka.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna z 27.05.2011

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.