fot. ZKP Lębork
Uroczystym finałem zakończono konkursu wiedzy „Każdy Kaszub to Polak, ale nie każdy Polak jest Kaszubem” zorganizowany przez lęborski Oddział ZKP wraz z Partnerami (ZKP O/Cewice, Lęborskie Stowarzyszenie św. Jakuba, Stowarzyszenie Rozwój Bukowiny) oraz samorządami w ramach przedsięwzięcia  realizowanego w roku Floriana Ceynowy.
 

fot. ZKP Lębork

Uczniowie mieli okazję pogłębić swoją wiedzę o Kaszubach, zwyczajach bożonarodzeniowych i wielkanocnych, Florianie Ceynowie, kulturze kaszubskiej, jak również przedstawić swoje kaszubskie korzenie. Zgodnie z zasadami konkursu uczniowie przedstawiali prezentację w dowolnej formie przygotowaną na wybrany przez siebie temat, a następnie odpowiadali na 5 pytań dotyczących Kaszub.
Finał konkursu odbył się w zabytkowej sali Starostwa Powiatowego w Lęborku i rozpoczął się od opowieści Pani Reginy Szczupaczyńskiej dotyczącej legendy o powstaniu Kaszub oraz informacji o hafcie kaszubskim.
W najmłodszej grupie wiekowej – w klasach I-III szkół podstawowych – najlepsi okazali się uczniowie Społecznej Językowej Szkoły Podstawowej w Lęborku. Drugie miejsce zajęła Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Popowie i Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Przerytem. Trzecie miejsce należało do Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Bukowinie, Szkoły Podstawowej Nr 3 w Lęborku i Szkoły Podstawowej w Siemirowicach. Na zakończenie konkursu wiedzy dla klas I-III wystąpił zespół MARESZCZI z Cewic. Członkowie zespołu, przy pięknej słonecznej pogodzie, żywiołowo zaprezentowali piosenki i tańce kaszubskie przed Starostwem Powiatowym w Lęborku.
fot. ZKP Lębork
Drugim etapem konkursu wiedzy był konkurs dla klas IV-VI szkół podstawowych. W kategorii tej zdecydowanie przodowali uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Popowie, którzy zaprezentowali sylwetkę Floriana Ceynowy oraz Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi w Przerytem prezentująca historię i geografię Kaszub.
W konkursie wiedzy dla gimnazjum udział wzięli uczniowie Niepublicznego Gimnazjum w Bukowinie.
Na zakończenie odbyło się wręczenie nagród w konkursie plastycznym w czterech kategoriach wiekowych: przedszkola, klasy I-III szkół podstawowych, klasy IV-VI szkół podstawowych, gimnazja. Prace te można oglądać w  holu Starostwa Powiatowego w Lęborku do 27 maja 2011 r.
Oprawę wręczania nagród uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Lęborska”, który przed wyjazdem na Litwę zaprezentował zebranym w Starostwie Powiatowym w Lęborku piosenki w języku kaszubskim. Uczestnicy konkursu otrzymali nagrody książkowe.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.