fot. big.com.pl

„Kronika umarłych”, powieść Daniela Odiji została nominowana do prestiżowej nagrody literackiej Nike. To druga po „Tartaku” książka słupskiego pisarza, która odniosła taki sukces. Zwycięzcę tegorocznej Nike poznamy jesienią.

fot. big.com.pl

Jury nagrody literackiej NIKE ogłosiło właśnie 20 książek nominowanych do tegorocznej edycji. Ogłoszenie nastąpiło podczas Warszawskich Targów Książki. Nominacje oddają różnorodność i bogactwo polskiej literatury. To 4 powieści, 4 tomy poetyckie, 6 książek eseistycznych, 3 reportaże , autobiografia, dziennik i tom opowiadań. Nominowane pozycje zostały wybrane spośród 300 pozycji. We wrześniu poznamy siódemkę finalistów, a w październiku – zwycięzcę.

Odija Daniel, autor powieści  „Kronika umarłych” (W.A.B., Warszawa),  przyznaje, że to wyróżnienie to jeden z największych sukcesów. Słupski pisarz już w  2004 r. znalazł się w finałowej siódemce nagrody literackiej Nike z powieścią „Tartak”. – Pierwsza nominacja do Nike to było spontaniczne zaskoczenie, nie do końca uświadamiałem sobie, co ta nominacja może zmienić w moim życiu. Ale tę sprzed kilku dni odbieram już nieco inaczej, bo za tym może pójdą jakieś praktyczne propozycje, na przykład pracy. Takie nominacje pomagają, to mentalny kopniak do przodu, pokazujący, że moja praca jest zauważana – mówi Daniel Odija, który debiutował „Ulicą” w 2001 roku. Od tego czasu zdobył wiele ważnych literackich nagród i stał się jednym z najbardziej znanych pisarzy młodego pokolenia w Polsce. Od lat mieszka i tworzy w Słupsku.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.