fot. ZK-P

Spis Powszechny 2011, szczególnie ważny dla społeczności kaszubskiej, trwa do 30 czerwca. W działania promocyjne zaangażowali się także studenci zrzeszeni w Klubie Pomorania.

– Nasz Klub, który działa już prawie od 50 lat, od kilku lat organizuje dla młodzieży z Kaszub i nie tylko warsztaty regionalne na których można lepiej poznać specyfikę naszego regionu. – mówi Marika Jelińska, sekretarz KS Pomorania. – W tym roku warsztaty odbyły się od 19 do 22 maja, brało w nich udział 36 licealistów. Owocem tych warsztatów jest między innymi artykuł – list, w którym młodzież zachęca do zaznaczenia kaszubskiej tożsamości w spisie powszechnym oraz do brania czynnego udziału w życiu regionu.

fot. ZK-P

Czego dowiedzieli się licealiści podczas warsztatów? Poniżej prezentujemy list, który wystosowali do swoich rówieśników:

Drodzy Czytelnicy!

Narodowy Spis Powszechny jest jednym z najważniejszych wydarzeń dla społeczności kaszubskiej w ostatnich latach. Los stawia przed nami szansę określenia swojej przynależności i liczebności. Nie możemy tego zmarnować. Wyniki spisu będą przez kolejne lata podstawą do kształtowania polityki państwa wobec Kaszubów i języka kaszubskiego. Mogą mieć także wpływ na budowanie naszej społeczności w życiu publicznym regionu i kraju. Z tego powodu każdy z was jako obywatel powinien uczestniczyć w spisie powszechnym i deklarować utożsamianie się z kaszubską wspólnotą.

Do spisu mogą przystąpić osoby niepełnoletnie, takie jak my. Sądzimy, iż nie należy wstydzić się swojego pochodzenia i języka, którym porozumiewamy się w domu. Pragniemy, aby tradycje Kaszubów nie zaginęły, a także, aby młodzież nie zaprzepaściła dokonań swoich przodków. Powinniśmy dbać, aby nasza Mała Ojczyzna nie zniknęła z mapy Polski. Spis powszechny pomoże nam w pokazaniu i udowodnieniu, że Kaszubi coraz bardziej się jednoczą i rozwijają.

Do Narodowego Spisu Powszechnego można przystąpić w dwojaki sposób: poprzez zalogowanie się na stronie www.spis.kaszubi.pl oraz przez rachmistrza, który odwiedzi wasze domy. Pierwsza z możliwości jest mniej czasochłonna. Wystarczy wejść na stronę internetową, zalogować się, wypełnić ankietę i po kłopocie. Do tego sposobu zachęcamy szczególnie młodzież, która jak wiadomo woli poświęcać swój czas na własne przyjemności, a wypełnienie tej ankiety zajmie około 10 minut. Z łatwością możecie również zapisać własnych rodziców oraz resztę rodziny.

Chcemy was także zachęcić do korzystania z rozwoju w sferze kaszubskiej, poprzez branie udziału w różnego rodzaju zajęciach regionalnych, takich jak: regionalne zespoły pieśni i tańca czy udział w warsztatach regionalnych typu „Remusowa Kara”. Po zdaniu matury i dostaniu się na studia, zachęcamy także do wstąpienia do Klubu Studenckiego „Pomorania”, do którego mamy zamiar przystąpić również i my. Działanie w tych organizacjach może uświadomić nam jak niezwykła jest nasza historia i nasze dzieje. Poznajemy dzięki nim wielu działaczy kaszubskich  i doznajemy niezwykłej rozrywki.

My już postawiliśmy zdecydowane kroki ku nie zatraceniu naszej tradycji i dziejów. Nie bądźcie gorsi! Zrób to i Ty! Spisz się!

Młodzież z I LO w Kartuzach
uczestnicząca w warsztatach
„Remusowa Kara 2011”

Galeria

fot. KS Pomorania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.