fot. Straż Graniczna

W miniony weekend 20-lecie swojego istnienia i pracy obchodzili funkcjonariusze Straży Granicznej. Główne obchody w Gdańsku odbyły się z udziałem Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Uroczystość uświetnił także przelot samolotów SG.

fot. Straż Graniczna

Oficjalne obchody 20-tych urodzin polskiej Straży Granicznej odbyły się na Targu Węglowym w Gdańsku. Po mszy św. w intencji pograniczników i wystąpieniach zaproszonych gości, wśród których był Prezydent Bronisław Komorowski i przedstawiciele SG sąsiednich państw, funkcjonariusze SG zorganizowali urodzinowy festyn.

– W pełni uzasadnione jest miejsce tej uroczystości, bo przecież Gdańsk jest symbolem uporczywego trwania przy morzu i pilnowania polskich granic. To tu wreszcie rozpoczął się proces odzyskiwania przez Polskę wolności – powiedział Prezydent Komorowski.

Główną atrakcją tego dnia był przelot samolotów Straży Granicznej. Z bliska można było także oglądać samoloty, broń i nowoczesny sprzęt, który funkcjonariusze używają na co dzień.

fot. Straż Graniczna

Straż Graniczna została powołana ustawą w październiku 1990 roku. Niemniej swoją działalność rozpoczęła 16 maja 1991 roku, wraz z likwidacją wojsk ochrony pogranicza. Formacja podlega Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji. Działalność SG to zadania związane z ochroną granicy państwowej i kontrolą ruchu granicznego. W skład straży granicznej wchodzi Komenda Główna oraz dziesięć oddziałów: w Kętrzynie, Białymstoku, Chełmie, Przemyślu, Nowym Sączu, Raciborzu, Kłodzku, Krośnie Odrzańskim, Gdańsku i Warszawie. W SG pracuje ponad 15 tys. osób.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.