fot. Policja

Gdańscy policjanci prewencji na wodach rozpoczęli sezon letni. Funkcjonariusze ratują życie tonącym, ścigają kłusowników, dbają o bezpieczeństwo kąpiących oraz przeprowadzają rozmowy z dziećmi i młodzieżą ucząc bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

fot. Policja

Policjanci z referatu prewencji na wodach i terenach przywodnych komendy miejskiej, jak każdego roku dbają o utrzymanie bezpieczeństwa i porządku publicznego w aż 120 kilometrowym gdańskim obszarze wodnym. Referat wodny wyposażony jest w pięć łodzi: typu Harpun 550, łodzie Parker 630, oraz najnowszy nabytek zakupiony przy udziale Funduszu Norweskiego – Sportis K 10500, czyli łódź, która wykorzystywana jest do ratownictwa w trudnych i ekstremalnych warunkach.

http://www.youtube.com/watch?v=ZgqeW3v8BTY

– W ubiegłym roku podczas sezonu turystycznego policjanci z referatu wodnego podjęli 325 interwencji, nałożyli 65 mandatów karnych oraz zastosowali 260 pouczeń wobec osób, które popełniły wykroczenia – wyjaśniają policjanci. W trakcie codziennej służby funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo w okolicy plaż i kąpielisk, a w tym na użytkowników skuterów wodnych oraz na stan trzeźwości osób korzystających ze sprzętu motorowodnego. Oprócz tego, policjanci przeprowadzają akcje ratownicze oraz poszukiwania osób zaginionych. Zabezpieczają również imprezy masowe m.in. regaty wioślarskie, wyścigi szybkich łodzi motorowych, czy skuterów wodnych. Policyjni wodniacy w ubiegłym roku  pomogli m.in. dwóm mężczyznom, których żaglówka wywróciła się na morzu. Policjanci bezpiecznie odholowali ich do portu. Innym razem, uratowali dwóch kajakarzy, którzy kilkaset metrów od plaży przewrócili się na falach, całkowicie opadli z sił i nie byli w stanie samodzielnie dopłynąć do brzegu. Ci sami policjanci uratowali również małżeństwo z 5-letnią córką z łodzi motorowej, która tonęła na Martwej Wiśle.

Policyjni wodniacy biorą również udział w Programie Edukacji Morskiej, którego patronem jest mistrz olimpijski – Mateusz Kusznierewicz. W ramach tej akcji wszyscy uczniowie pierwszych klas gdańskich gimnazjów odbywają jednodniowe rejsy po Kanale Portowym i Zatoce Gdańskiej. Policjanci z każdą grupą uczniów rozmawiają, w jaki sposób należy reagować w trudnych i nieprzewidzianych zazwyczaj sytuacjach oraz czego należy unikać podczas pobytu nad wodą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.